Zwiedziłam złomownię

Największa złomownia do zwiedzania w Europie?  Być może.
Właśnie takie było pierwsze wrażenie kiedy przyjechałam do DOV (Dolny Obszar Witkowic) w Ostrawie. Unikalny kompleks przemysłowy funkcjonował od 1828 – 1998 roku. Składał się z kopalni węgla, zakładów produkcji koksu, zakładów przetwórczych oraz produkcji surówki żelaza. Obecnie jest to centrum kulturalne i edukacyjne. Organizowane są konferencje, wystawy, koncerty. A dla dzieci i młodzieży stworzono Mały i Duży Świat Techniki.

Spośród kilku tras do zwiedzania wybrałam Trasę Wysokiego Pieca z nadbudową czyli śladami produkcji surówki żelaza (nieźle brzmi?). Bilet normalny kosztuje 190 CZK, ulgowy 130 CZK, czas zwiedzania 100 min. Wejścia o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.

Co można robić 1h 40 min. ?

Najpierw wyposażają nas w kaski i ruszamy…  nie ruszamy. Pan przewodnik /zbyt/ długo opowiada o historii kompleksu, jego właścicieli itd. Mało rozumiem z wykładu. W bezpośrednich kontaktach z Czechami język wydaje się bardziej zrozumiały.  W dalszej części zwiedzania było łatwiej, ponieważ ustawiono tablice informacyjne m.in. w języku polskim.

Wreszcie ruszamy. Idziemy wśród ogromnych pordzewiałych konstrukcji. Teren jest ogólnodostępny – tutaj można poruszać się bez biletu.

No ale miał być Wielki Piec. Z nadbudową.

Piec jest ogrodzony. Pan przewodnik otworzył bramę i znaleźliśmy się w miejscu gdzie transportowano wsad do gardzieli pieca. Teraz po pochylni wjeżdża winda transportująca turystów.

Zobacz post Zwiedziłam złomownię na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected