ZWIEDZANIE CZARNOBYLA – CZY WARTO?

ZWIEDZANIE CZARNOBYLA – CZY WARTO?

Czarnobyl i jego okolica to jedno z tych miejsc, które, z oczywistych względów, nie cieszy się w Polsce ani na świecie dobrą sławą. Nie ma chyba takiej osoby, która nie słyszałaby nigdy o wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, ale już zapewne niewielu z nas zagłębiało się w szczegóły związane z tą katastrofą. A jeśli już czytaliśmy lub słuchaliśmy o niej więcej, jest duże prawdopodobieństwo, że docierały do nas nieścisłe dane, a wręcz mity. Po naszej wycieczce w Czarnobylu chcemy podzielić się z Wami faktami, które być może obalą kilka takich mitów. Czy okolica wybuchu była i wciąż jest niebezpieczna dla zdrowia? Kto najbardziej ucierpiał, a kto mógł zyskać na katastrofie? Czy elektrownia wciąż działa, a jej teren można zwiedzać? Poniżej odpowiedź na te i wiele innych pytań – Czarnobyl, jakiego nie znacie, w 10 punktach! Zwiedzanie Czarnobyla – czy warto?

1. Elektrownia, o czym wie każde dziecko, służy do produkcji prądu. Czy aby na pewno? Ta czarnobylska faktycznie produkowała energię, ale nie to było jej główną funkcją. Jej podstawowym zadaniem była produkcja uranu. Jeden z wariantów (izotopów) tego pierwiastka potrzebny do produkcji broni jądrowej można uzyskać także w inny sposób, ale to właśnie w elektrowniach najłatwiej produkować go na wielką skalę. Powstała w tym procesie energia jest w pewnym sensie jedynie efektem ubocznym. Część tej wytwarzanej w Czarnobylu była kierowana do zasilania okolicy, ale inny udział szedł na potrzeby wojska, na przykład do ogromnej anteny przeciwrakietowej, nazywanej Okiem Moskwy.

Czytajcie więcej o zwiedzaniu Czarnobyla na naszym blogu podróżniczo-kulinarnym obieżysmak.pl!

10 RZECZY O CZARNOBYLU, KTÓRYCH (JESZCZE) NIE WIECIE

 

ukraina / czarnobyl / zwiedzanie czarnobyla / czy można pojechać do czarnobyla / czy można zwiedzać czarnobyl / jak dostać się do czarnobyla / jak zwiedzać czarnobyl / czy warto zobaczyć czarnobyl / czy warto odwiedzić czarnobyl / co zobaczyć w czarnobylu / ciekawostki czarnobyl / nieznane fakty czarnobyl / katastrofa w czarnobylu / katastrofa elektrowni jądrowej w czarnobylu / czarnobyl wycieczka / prypeć / sławutycz / czarnobyl turystyka / strefa czarnobylska zwiedzanie / czarnobyl atrakcje / czarnobyl tour / wycieczka do czarnobyla / wjazd do strefy wykluczenia / wjazd do czarnobyla / wjazd do strefy czarnobylskiej / wycieczki do czarnobyla opinie / czy czarnobyl jest bezpieczny / czy w czarnobylu jest bezpiecznie / czy zwiedzanie czarnobyla jest bezpieczne / czy wycieczka do czarnobyla jest bezpieczna / czarnobyl jako atrakcja turystyczna /

Zobacz post ZWIEDZANIE CZARNOBYLA – CZY WARTO? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected