Zamość, Zwierzyniec i okolice

Zamość

Miasto swego czasu nazywane „Padwą północy” (jakoś w tej części świata zupełnie niepotrzebnie mamy skłonność do bycia kopią innych miejsc).

Założone przez Jana Zamoyskiego miasto reklamuje się dziś hasłem „miasta idealnego”, nawiązując tym do świetnych założeń, jakie przyświecały jego budowniczym w XVI wieku. Zamość był planowany i budowany z szacunkiem do świętych proporcji. Nic dziwnego skoro główny inwestor był prawdziwym człowiekiem renesansu.

Rynek Zamościa to kwadrat o 100 metrowych bokach, a samo miasto zbudowane zostało na planie pięcioboku. Wokół Rynku zamożni mieszczani postawili bogato zdobione kamienice. Te, które dziś najbardziej przykuwają uwagę to tzw. kamienice ormiańskie, stanowiące symbol różnorodności kulturowej, która była niegdyś znakiem rozpoznawczym Zamościa i Ordynacji Zamojskiej.

Zwierzyniec

Ta ulokowano pośrodku lasu miejscowość cieszy nie tylko oko, ale i podniebienie. Całe województwo lubelskie to polska stolica piwowarów, a Zwierzyniec obok Perły to najbardziej znana marka. Niestety tylko ta druga jest szeroko dostępna w sklepach. Gdziekolwiek na Roztoczu nie jesteś, nie zapomnij napić się piwa z browaru Zwierzyniec. Warto wybrać na zwiedzanie browaru (czynnego przede wszystkim w weekendy), a potem dokonać odpowiednich zakupów w browarnym barze.

Poza oczywistymi walorami w postaci lasów i jezior otaczających Zwierzyniec, fani natury mogą cieszyć się widokiem koników polskich, ponieważ właśnie w tym miejscu znajduje się rezerwat utworzony dla ochrony tego gatunku. Ostoja konika polskiego znajduje się na terenie 40 ha otaczających staw Echo. Jeśli będziecie mieć szczęście, konie można dostrzec z tarasów widokowych ustawionych po wschodniej stronie stawu.

Józefów

Nie bez przyczyny ta położona w Roztoczańskim Parku Narodowym miejscowość przedstawia się jako mekka rowerzystów. Przechwałki te nie są pozbawione podstaw i na pustych słowach się tutaj nie kończy. Z Józefowa wychodzi 9 szlaków rowerowych, przez miasto przechodzi również Rowerowy Szlak Green Velo. Zarówno trasy Green Velo jak i te turystyczne są nie tylko w świetnym stanie, ale również pozwalają na przemieszczanie się po okolicy z dala od ruchu samochodowego

Zobacz post Zamość, Zwierzyniec i okolice na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl