Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie zwiedzałam ponad 40 lat temu. We wspomnieniach pozostały obrazy wspaniałych pokoi i kwitnących róż. Obecna wizyta potwierdziła tylko dawne wspomnienia. Może z małą różnicą – róże jeszcze nie zakwitły, lecz było mnóstwo tulipanów i innych wiosennych kwiatów.
Kilka lat temu zakończono gruntowną odnowę oraz konserwację wnętrz i przedmiotów oraz udostępniono do zwiedzania II piętro.

Na stronie internetowej zamku można przeczytać:

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Dzieje zamku w wielkim skrócie:

W XVI w. w miejscu obecnego zamku wybudowano wieżę obronną. Kiedy w XVII w. właścicielami została rodzina Lubomirskich, zamek przeszedł najpoważniejszą rozbudowę. Wówczas otoczono go także fortyfikacjami, co uchroniło budowlę przed zdobyciem przez Szwedów.Na przełomie XVIII/XIX w. zamek przeszedł drugą gruntowną przebudowę z inicjatywy Izabeli Lubomirskiej, żony marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. Budowlę przebudowano w stylu rokoko a w miejscu fortyfikacji założono ogrody. Ponieważ księżna marszałkowa nie miała potomka męskiego tylko cztery córki, po jej śmierci zamek przeszedł w ręce jej wnuków Alfreda i Artura Potockich. W czasie II wojny światowej Potoccy nie byli prześladowani przez Niemców a w zamku mieścił się sztab Wehrmachtu. W 1944 r. Alfred Potocki uciekł na Zachód wywożąc znaczną część dóbr zamkowych. Budynek przetrwał wojnę bez uszczerbku, a po jej zakończeniu władze Polski zamieniły zamek w muzeum.

Obecnie można zwiedzić:

  1. Zamek – Ekspozycja główna – wnętrza na parterze i I piętrze
  2. Zamek – Ekspozycja dodatkowa – wnętrza na II piętrze
  3. Stajnie i Wozownia
  4. Sztuka Cerkiewna
  5. Storczykarnia
  6. Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych

My zwiedziliśmy obie ekspozycje wnętrz zamkowych, Stajnie i Wozownie oraz Storczykarnię.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Zobacz post Zamek w Łańcucie na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected