Zalipie i przedsiębiorcze Zalipianki, czyli wieś w kwiaty malowana

„Tylko nie wyobrażajcie sobie, że w dzień konkursu Malowana Chata baby włażą na drabiny i machają pędzlem malując kwiatki na ścianach!” – powiedziała jedna z pań w Domu Malarek w Zalipiu. Jak nie tak, no to jak? Widziałam stare fotografie, a na nich baby z pędzlem! Jak zatem wygląda konkurs w Zalipiu? I w ogóle dlaczego chałupy na Powiślu Dąbrowskim są malowane?

Zalipie i Powiśle Dąbrowskie – historia malowania chałup

Powiśle Dąbrowskie to równiny w Małopolsce na północ od Tarnowa. To tutaj Dunajec wpada do Wisły za którą znajduje się już województwo świętokrzyskie. A Zalipie to obecnie już praktycznie jedyna wieś w Polsce, w której od ponad stulecia pielęgnuje się z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów z zewnątrz i wewnątrz w osobliwe kwiaty. Skąd się ta malowana wieś wzięła?

Na początku na pewno z biedy i kreatywności gospodyń usiłujących chociaż trochę rozświetlić osmolone kąty swoich domów. W kurnych chatach paleniska nie miały kominów, więc izba w środku była cała zadymiona i osmolona. Gospodynie robiły więc na takich ciemnych ścianach wapnem białe paćki (plamki różnych kształtów). Często w jakieś wzorki. Potem przeniosły się ze swoją twórczością na piece z kominami. Nie trzeba już było rozjaśniać wnętrza białym, to rozrzedzały sadzę i malowały ciemnym kolorem na białej ścianie. Przeniosły się też na zewnątrz. Spód ścian chałupy często się brudził, no więc zaczęło się malowanie fundamentów. Skąd pojawił się kolor? Czerwony z kruszonej cegły. Żółty z glinki używanej do lepienia ścian. Na początku XX wieku w Zalipiu i okolicach pojawiły się sproszkowane farby. Gospodynie rozpuszczały je w mleku, z brzozowego patyka robiły pędzel i zaczęły malować szlaczki i kwiaty. Tworzyły też wycinanki, hafty i makatki do ozdabiania wnętrz.

Zobacz post Zalipie i przedsiębiorcze Zalipianki, czyli wieś w kwiaty malowana na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Turystka zazwyczaj piesza. Uwielbiam wędrować przez góry i doliny z Piotrem, najlepiej szlakiem długodystansowym. Najpiękniejsze moje miejsca na ziemi to Beskid Niski, pustynia Negew w Izraelu i Islandia.

Could create table version :No database selected