Wioski i drewniane kościoły – Słowacja

Drewniane kościoły czy cerkwie spotkamy w wielu krajach Europy. Jednym z rejonów gdzie znajdziemy większe ich skupisko, jest wschodnia Słowacja oraz południowo-wschodnia Polska. Najcenniejsze perełki krainy drewnianych kościołów wpisano na listę UNESCO. Ale są i takie, w których zostało niewiele starego, oryginalnego drewna. Jednak każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Najczęściej spotkamy je w centrum malowniczo położonych wiosek.

W Słowacji zatrzymaliśmy się przy 3 obiektach. Tak po prostu, bo były po drodze. Żadnego nie udało się zobaczyć w środku. Jednak budowle są na tyle interesujące, że nawet z zewnątrz warto na nie spojrzeć. Zwykle są malowniczo położone, otoczone ciszą przerywaną świergotem ptaków.

W wiosce Trocany obejrzeliśmy cerkiew greckokatolicką z 1739 r. W Krive również cerkiew greckokatolicką ale trochę młodszą, z 1826 r. W trzeciej miejscowości, Hervartov, znajduje się najstarsza drewniana świątynia na Słowacji, kościół z końca XV w. wpisany na listę UNESCO. W wiosce zwracają także uwagę małe budynki, prawdopodobnie spichlerze. W większości są pomalowane na niebiesko – niektóre odnowione, inne zaniedbane. Widziałam ich chyba kilkanaście.

Zobacz post Wioski i drewniane kościoły – Słowacja na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected