Wejść w głąb piaskowca

Spędzając weekend w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego zwiedziłam wyrobiska wydrążone w piaskowcu. Pełna nazwa atrakcji to Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.

Wejście w głąb piaskowca może każdy. Po prostu idzie się korytarzem wyłożonym deskami. Trasa zwiedzania ma około 160 metrów. Dawniej miejscowa ludność przychodziła tu i „skrobała” piasek. Jamy były coraz większe. Z czasem zaczęto do grot wjeżdżać furmankami. Aby całość się nie zawaliła pozostawiano filary podpierające strop.

Obecnie wewnątrz oglądamy ciekawy układ pieczar. Piaskowiec jest tutaj bardzo jasny, a miejscami całkiem biały. Wydawać by się mogło, że to idealny materiał budowlany. Ale nic z tych rzeczy. Piasek nie nadaje się do prac budowlanych. Jego ziarenka są idealnie okrągłe i gładkie, nie wiążą zaprawy murarskiej. Ale świetnie nadają się do wytopu szkła. W połowie XIX wieku piasek zaczęto wydobywać na skalę przemysłową. W okolicy działało coraz więcej hut szkła. Jednak lata prosperity już za nimi. W okolicy nadal wydobywa się biały piasek ale już na mniejszą skalę i wyłącznie metodą odkrywkową.

Zobacz post Wejść w głąb piaskowca na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected