Virpazar i jezioro Szkoderskie.

Jeśli do Podgoricy zdecydujecie się przylecieć samolotem, waszą uwagę podczas lądowania zwróci niewątpliwie olbrzymia przestrzeń wypełniona wodą. Na zewnątrz otaczają ją pasma wzgórz, a tafla ogromnego zbiornika połyskuje na niebiesko i mieni się na brzegach wieloma odcieniami zieleni.

Virpazar
jezioro Szkoderskie widziane z okolic Virpazaru

Mimo, że ze stolicy Czarnogóry do Adriatyku jest całkiem daleko, to co zobaczycie wyda się być ogromne, jak morze. To jezioro Szkoderskie– największe na Półwyspie Bałkańskim. Akwen ten ma zmienną w ciągu roku powierzchnię (max. 550 km²), w 2/3 należy do Czarnogóry, a pozostała część znajduje się po stronie albańskiej. Jezioro z lotu ptaka wygląda fascynująco i postanowiliśmy się wybrać do czarnogórskiej wioski Virpazar, żeby zobaczyć, jak prezentuje się z bliska.

Virpazar w przewodnikach przedstawiany jako miasto, w rzeczywistości jest malutką wioską. Jeśli jednak chodzi o obsługę turystyczną czarnogórskiej części jeziora, jest najważniejszy. Z Virpazaru można pojechać starą drogą wzdłuż wybrzeża: zarówno na północ- w kierunku Rijeki Crnojeva- jak i na południe. W Virpazarze przede wszystkim można zarezerwować rejs po jeziorze Szkoderskim (alternatywne miasteczko, skąd startują łodzie to np. Vranjina).
Artykuł Virpazar i jezioro Szkoderskie. pochodzi z serwisu albumzpodrozy.pl – sensowny blog podróżniczy.

Zobacz post Virpazar i jezioro Szkoderskie. na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected