Turek i dzieło Józefa Mehoffera

Turek – miejscowość w województwie wielkopolskim, nie mieszkaniec Turcji. Nazwa miejscowości pochodzi od tura znajdującego się w herbie miasta.
W Turku zatrzymałam się tylko na chwilę. Miała być przerwa na obiad w dalszej podróży. Zaparkowaliśmy samochód na rynku otoczonym kamienicami z XIX w. Ładnie tu, dużo zieleni i kwiatów, fontanna.

W jednym z narożników zobaczyłam kościół. Wchodząc do środka nie miałam świadomości co zobaczę. A zobaczyłam wspaniałe dzieło sztuki, wykonane przez jednego z najświetniejszych artystów tamtych czasów. 

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiono w latach 1904–1913. Natomiast zdobienie wnętrza wykonał uczeń Jana Matejki, Józef Mehoffer w latach od 1933–1939r. Wykonano wtedy kompletne polichromie i dziewięć witraży. To co pozostało do zrobienia, ukończono po II wojnie światowej już bez udziału artysty.

Józef Mehoffer był wybitnym malarzem, witrażystą, grafikiem. Studiował, a później był rektorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział m.in. przy realizacji polichromii w kościele Mariackim w Krakowie. Malował również obrazy, tworzył grafiki książkowe, afisze, znaki towarowe i wiele innych.

Zobacz post Turek i dzieło Józefa Mehoffera na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected