Tajemniczy zamek w Niemodlinie

Niemodlin w województwie opolskim i jego Książęcy zamek. Ogromny zamek. Wręcz nie pasuje do tej niewielkiej miejscowości i przytłacza ją. Takie jest moje pierwsze wrażenie, kiedy zatrzymujemy się w pobliżu bramy wejściowej. Nie spodziewałam się aż tak dużej budowli.

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy został wzniesiony na polecenie księcia Bolesława I. Pozostawał własnością książąt piastowskich do 1532 r. W latach późniejszych właścicielami były rody niemieckie a ostatnim z nich, do 1945 roku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, szkoły, później wiele lat stał opuszczony. W 2015 roku zamek trafił w ręce nowego właściciela i od tego czasu rozpoczęły się prace remontowe.

Zamek Książęcy w Niemodlinie w swej historii był wielokrotnie burzony, palony, podbijany i odbudowywany. Skrywa wiele nieodkrytych tajemnic: fragmenty tuneli nie wiadomo dokąd prowadzących, krypty, kilku poziomowe piwnice (ile?).

Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Wchodząc na jego teren widzimy piękną budowlę, do której prowadzi most nad nieistniejącą obecnie fosą.

W trakcie wycieczki obejrzymy fragment piętra, dziedziniec wewnętrzny, zajrzymy do kaplicy oraz piwnicy. Zobaczymy też imitację Bursztynowej Komnaty dla przypomnienia, że w pobliżu przebiegał bursztynowy szlak.

W wielu miejscach widzimy spękania, podparcia stropów, rozkute ściany i podłogi. W trakcie zwiedzania przewodnik, oprócz historii obiektu i różnych ciekawostkach, mówi o planowanych przedsięwzięciach dotyczących przywrócenia zamkowi dawnej świetności. Do tej pory wykonano m.in. nowy dach.

Po obejrzeniu zamku wewnątrz, już samodzielnie obchodzimy go wokoło. Teren otaczający zamek jest niewielki i zaniedbany. W bieżącym  roku planowane jest rozpoczęcie rewitalizacji ogrodu. W czasie naszego pobytu na dziedzińcu otoczonym przez budynki gospodarcze działał punkt gastronomiczny typu fast food.

Z przyjemnością wrócę tu za jakiś czas aby zobaczyć odnowione budowle.

Zobacz post Tajemniczy zamek w Niemodlinie na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected