Smaki Turcji

Tydzień w Stambule okazał się zbyt krótkim czasem, by spróbować wszystkiego, co zanotowałam sobie w notesie przed wyjazdem. Tak, dobrze czytacie. Przed wyjazdem zrobiłam sobie 2-stronicowe notatki ze spisem dań, których chcę spróbować. Nie udało się zjeść wszystkiego – oznacza to, że muszę tam wrócić.

Przed Wami subiektywna ocena, czego spróbować warto, a czego nie podczas pobytu w Stambule i Bursie.

 

Balik ekmek

Balik ekmek

Balik ekmek

Balik ekmek to najpopularniejsza kanapka rybna w Stambule. Sprawdza się zarówno jako duże śniadanie, jak również lunch czy kolacja. Balik ekmek jest to spora bułka wypełniona grillowaną rybą, sałatą i cebulą. Przed pierwszym kęsem należy skropić sokiem z cytryny. Pyszna i sycąca. Pierwszy balik ekmek jedliśmy na targu rybnym w Karaköy (8 TL), kolejny w przyciągających wzrok barach na brzegu Eminönü (10 TL). Ta pierwsza była smaczniejsza i tańsza. Jeszcze niższe ceny widzieliśmy po azjatyckiej stronie (6 TL), ale tam nie próbowaliśmy tej kanapki. Wieczorem, w Karaköy jedliśmy coś podobnego do balik ekmek, z tą różnicą, że ryba była zawinięta w pitę, a w procesie przygotowania dodawana była melasa z granatu.

Köfte

kofte

kofte

Köfte, czyli grillowane kotleciki jagnięce. Bardzo aromatyczne. Jedno danie składa się z 5 – 6 koft i zagryzione świeżym chlebem jest wystarczające na syty obiad. Podawane w köftecisi, czyli jak to nazwałam – kotlecikarniach.

POLECANE MIEJSCE
Sultanahmet Köftecisi Selim Usta, przy przystanku tramwajowym Sultanahmet, kilka minut od Błękitnego Meczetu i Hagia Sophii. Menu restauracji nie jest duże, w ofercie są właściwie tylko köfte, kebap, zupa z cieciorki, sałatka z fasoli. Pozostałe to dodatki i napoje.
Cena: porcja köfte kosztuje tutaj 18 TL, chleb ok. 2 TL, ayran – 3 TL.

Wybierający się na Wyspy Książęce mogą zamówić köfte w restauracji przy monasterze. Jest mniej przyprawiona niż ta opisana powyżej, ale całkiem smaczna (17 TL).

Dokończ artykuł na blogu TripleCake.com i poznaj pozostałe potrawy, które warto spróbować w Stambule i Bursie.

Zobacz post Smaki Turcji na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

Could create table version :No database selected