Słowiańskie zwyczaje pod Kopcem Krakusa – Rękawka

Niewiele uczono nas w szkole o rytuałach i mitologii słowiańskiej, a święto Rękawki daje rzadką możliwość ich poznania.

Mogliśmy przenieść się do Nawii, krainy zmarłych, w której królował Weles i jego świta. Poznaliśmy obrzęd przejścia do zaświatów. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dusze zmarłych wracają do naszego świata pod postacią ptaków i po co wystawiano im na rozdrożach budki z jedzeniem. Przywitaliśmy się z kwietną Dziewanną i przekonaliśmy, dlaczego Weles ma na głowie rogi.

To wszystko niezwykle ciekawe zagadnienia, które tłumaczą również dzisiejszą chrześcijańską symbolikę i zwyczaje. Szkoda tylko, że ta nasza rodzima tradycja została zupełnie wyparta ze świadomości i życia Polaków.

Zapraszam na fotorelację na Bar Świat: KLIK

Zobacz post Słowiańskie zwyczaje pod Kopcem Krakusa – Rękawka na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Jestem dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuję w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzę blog www.barswiat.pl, gdzie promuję aktywną turystykę rodzinną. Współpracuję z firmami z branży outdoor. Organizuję pokazy podróżnicze. Odwiedziłam już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje mnie szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuję się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.

Could create table version :No database selected