Jak rozpętały się obie wojny światowe? Podlaska legenda z polską Amazonką w tle

Pamiętacie jak na lekcjach historii uczyliście się o I i II wojnie światowej? I klasówki, na których pojawiało się zadanie „wymień xx powodów wybuchu wojny”. Wszystko czego się wtedy uczyliśmy trzeba wyrzucić do kosza. Prawda jest zupełnie inna, jak i powody wybuchu obu wojen są zupełnie inne niż uczą nas na historii ????

Tu puszczam do was oko. Bo historia jaką usłyszeliśmy na Podlasiu nie jest w pełni prawdziwa i opiera się o miejscową legendę. Ale jest ciekawa. A na koniec przyznajcie się czy nie wzbudziła w was dreszczyku emocji ???? Oto ona.

Historia mostu w Kruszewie
Był rok 1900. Na rzece Narew rozpoczęła się budowa mostu, który miał połączyć Białystok i Stare Jeżewo. Bagnisty teren utrudniał prace, więc te szły dosyć mozolnie, bez widoku na końcowy efekt. Po kilku latach na moście pojawił się diabeł, który zaoferował swoją pomoc, stawiając oczywiście warunek. Pomoże w budowie mostu, ale pierwsza osoba która po nim przejdzie będzie musiała oddać diabłu swoją duszę. Propozycja kusząca, robotnicy zgodzili się obmyślając jednocześnie plan oszukania diabła. Most stanął bardzo szybko i zbliżał się dzień jego otwarcia. By przechytrzyć diabła robotnicy jako pierwszego na most puścili starego ślepego konia. Jak się domyślacie diabeł się wściekł. I jak to diabeł, nie mógł sprawy ot tak pozostawić. Ogłosił, że każdy wybudowany w tym miejscu most stać będzie 11 lat, po czym wybuchnie wojna a most zostanie zniszczony. Był rok 1903. Jak kojarzycie z historii, 11 lat później, w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a podczas niej most został spalony przez Rosjan (w 1915 r.). Kolejny most stanął w tym miejscu w 1928 roku, a wojna wybuchła w 1939 r. Ostatni (drugi) most spalony został we wrześniu 1939 roku i aż strach myśleć o budowie kolejnego. Na szczęście miejsce to znajduje się obecnie na obszarze Narwiańskiego Parku Narodowego więc o budowie jakiegokolwiek mostu nie ma mowy. Strach czuć do dzisiaj :), bo nawet zbudowane przez park kładki nie łączą w pełni brzegów rzeki i uzupełnione są tratwami.

Zerwany most w Kruszewie jest dobrym punktem na zapoznanie się z rzeką Narew. Znajduje się zaledwie 25 km od centrum Białegostoku, a rozciąga się stąd widok na malownicze i nieokiełznane rozlewiska Narwi.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ – TUTAJ

Zobacz post Jak rozpętały się obie wojny światowe? Podlaska legenda z polską Amazonką w tle na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

Could create table version :No database selected