Piękna jesień tego Czarnobyla

Nie raz zdarzyło mi się słyszeć: “Nie jedź tam, bo mordują…”, “Po co tam lecisz, tam jest wojna…” czy a propos Czarnobyla “I po co Ci to? Złapie Cię promieniowanie i umrzesz…”. Czasem jest to troska, a czasem zwykła złośliwość spowodowana wyjazdem. Dla mnie leżenie przez dwa tygodnie plackiem na złotych piaskach w Bułgarii, czy co weekendowe bieganie po pubach jest dalekie do moich zainteresowań.

Z drugiej strony Czarnobyl jest miejscem w którym nastąpiła katastrofa 26 kwietnia 1986 roku. I z tego powodu powinno się zachować szacunek dla tamtych wydarzeń.

Wierzę, że skoro ja wam opowiem co o tym myślę może zmienicie trochę pogląd na sytuację. Od katastrofy minęło dokładnie 30 lat. Budynki które tam stały dalej stoją. Lasy które otaczają tamten teren są zamieszkane przez zwierzynę. Elektrownia jądrowa przy reaktorze dalej funkcjonuje. A stary sarkofag okrywający zniszczony reaktor jest teraz zastępowany przez nowy, by zapewnić bezpieczeństwo osób tam pracujących i mieszkających.

Można by pomyśleć, że turyści, eksploratorzy czy fascynaci, którzy się tam zjeżdżają są narażeni na wysokie ryzyko promieniowania. Ogólnikowo rzecz mówiąc, jeśli nie przytulamy się do maszyn, nie dotykamy każdej rzeczy w opuszczonym szpitalu czy przede wszystkim nie zabieramy jakichkolwiek przedmiot na pamiątkę stamtąd, nic nam nie grozi. Ja w nocy nie świecę, a przyjaciele dalej się ze mną spotykają. Dla większego bezpieczeństwa zawsze można zaopatrzyć się w licznik Geigera, by kontrolować wielkość promieniowania, które w większości miejscach ma podobną wartość jak w Warszawie.

Jednak 30 lat temu była to katastrofa i może jednak lepiej pozostawić to miejsce w spokoju? Niekoniecznie. Dzięki takim miejscom i przewodnikom jesteśmy wstanie zrozumieć lepiej sytuację dlaczego do tego doszło i w przyszłości nawet zapobiec podobnym sytuacją. Zamykając się tylko na opinie sąsiada stajemy się hipokrytami zakładając, że w tym miejscu straszy bo jak kiedyś przejeżdżał obok Kijowa to las mu się wydawał w nocy za czarny.

Auschwitz jest miejscem wielkiej tragedii, a jednak uważam by każdy Polak chociaż raz w życiu odwiedził to miejsce.

Człowiek ma krótką pamięć, a takie miejsca pomagają zrozumieć nasz świat.

Zdjęcia z Czarnobyla:

I Kijów:

Minęło prawie dwa lata od mojego powrotu stamtąd, a ja nie przeleżałem żadnej większej choroby w łóżku.

Dla zainteresowanych film Bitwa o Czarnobyl.

Zobacz cały wpis ze zdjęciami na moim blogu Poznaj Moją Przygodę.

Zobacz post Piękna jesień tego Czarnobyla na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Cześć jestem Daniel! Z wykształcenia inżynier zarządzania i produkcji. Z wyboru grafik komputerowy. Z pasji podróżnik i fotograf.

Could create table version :No database selected