Petroglify i wulkany błotne, czyli kierunek Qobustan

Wreszcie dotarliśmy do Muzeum, a następnie do wpisanego w 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Qobustan. Wiek tutejszych petroglifów szacuje się na 5000 do 20000 lat, ale najstarsze mają najprawdopodobniej nawet około 40000 lat! Skatalogowano ponad 6000 naskalnych rysunków ukazujących sceny z codziennego życia ówczesnych mieszkańców – polowania, rytualne tańce, przedstawione są różne zwierzęta (gazele, dzikie kozy, jelenie), rośliny i inne symbole.
Wśród prehistorycznych petroglifów można odnaleźć też te bardziej współczesne – np. pochodzące ze średniowiecza. Są też rzymskie inskrypcje świadczące, że mieszkańcy Imperium zapuszczali się aż w te tereny. Oprócz petroglifów w Qobustanie znajdują się również inne pozostałości archeologiczne, jak zamieszkane niegdyś jaskinie, obozowiska, osady oraz liczne groby. Potencjał tego regionu do dalszych badań nadal pozostaje ogromny, bowiem co jakiś czas odkrywane są kolejne petroglify i artefakty.

Więcej o Azerbejdżanie
przeczytasz na naszym blogu – idziemydalej.pl

Zobacz post Petroglify i wulkany błotne, czyli kierunek Qobustan na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Hej, zapraszam na bloga http://idziemydalej.pl/ gdzie opisujemy nasze podróże zarówno te dalekie na inne kontynenty, jak i te bardzo bliskie po Polsce i najbliższej okolicy.

Could create table version :No database selected