Petra krok po kroku

Zanim pokażemy Wam Petrę, na początek kilka faktów.

Miasto powstało najprawdopodobniej ok. VI w. p.n.e. i nie od razu zostało wykute w skale. Na początku Nabatejczycy – lud, którego ojczyzną była Petra – żyli w namiotach i naturalnych jaskiniach, tworząc obozowisko w dolinie Wadi Musa. Z czasem zaczęły powstawać budowle, których pozostałości możemy oglądać dzisiaj. Część wydrążona w skale (w przeważającej mierze to grobowce), a część wybudowana w dolinie – świątynie, rynki, teatr, kolumny, fontanna, a nawet baseny. Wszystko, co niezbędne do funkcjonowania miasta. Dzisiaj niedużego, ale wtedy całkiem sporego, bo w czasach największej świetności Petrę zamieszkiwało nawet 40 tys. osób.

Klasztor / Monastery

Klasztor / Monastery

Do rozwoju miasta niewątpliwie przyczyniła się jego lokalizacja na przecięciu szlaków handlowych z Indii do Egiptu czy z Arabii do Syrii. To tutaj handlowcy zatrzymywali się by odpocząć, uzupełnić zapasy wody czy wymienić towar.

Miejsce znane dobrze ówczesnym handlarzom, światu zachodniemu ponownie objawione zostało w 1812 roku przez szwajcarskiego podróżnika Johannesa Ludwiga Burkharda.

Kliknij, aby przeczytać cały artykuł 

Zobacz post Petra krok po kroku na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

Could create table version :No database selected