Park Narodowy Sutjeska: śladami partyzantów Tito z polskim akcentem

Zanim znów zabierzemy Was do Albanii, zapraszamy Was na Wpis Gościnny, przygotowany przez ekipę z bloga Our life, our travel. Zabierają Was do miejsca, w którym my jeszcze nie mieliśmy okazji być. Park Narodowy Sutjeska znany jest z dwóch powodów:
– wygranej przez Tito i jego partyzantów bitwy w trakcie II wojny światowej;
– najwyższego szczytu całej Bośni i Hercegowiny – Maglić.
We wpisie znajdziecie sporo słonecznych, górskich zdjęć, które przeniosą Was do pięknej, nieco bardziej dzikiej Bośni i Hercegowiny.

W czasie naszej ostatniej wizyty spędziliśmy w Bośni cały miesiąc. Mieszkaliśmy w Sarajewie i stamtąd zwiedzaliśmy samochodem cały kraj. Autem przyjechaliśmy z Finlandii, gdzie do tej pory mieszkaliśmy. Niestety do Parku Narodowego Sutjeska trafiliśmy dopiero pod koniec naszej wizyty. Chociaż nawet i w końcówce maja w wyższych partiach gór było nadal sporo śniegu, więc może i lepiej, że nie próbowaliśmy zdobywać szczytów wcześniej.

Sutjeska to najstarszy park w Bośni i Hercegowinie. Jest położony przy granicy z Czarnogórą w odległości 100 km od Sarajewa. Słynie z historycznej bitwy, o której nawet nakręcono film w 1973. W trakcie drugiej wojny światowej siły Osi chciały rozbić lokalną partyzantkę i doprowadziły do jej okrążenia właśnie na terenie Sutjeski. Partyzantom pod dowództwem marszałka Josepa Broza Tito udało się przełamać okrążenie i wydostać się z pułapki przy okazji zadająć spore straty przeciwnikowi. Bitwę upamiętniają pomniki w parku.

Zobacz post Park Narodowy Sutjeska: śladami partyzantów Tito z polskim akcentem na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected