Oblicza Shinjuku

Po intensywnym dniu spędzonym w Kamakurze i nocnym zwiedzaniu Ginzy, kolejny dzień rozpoczęliśmy od chill out’u w parku. Ruchliwa i zatłoczona rozrywkowo-biznesowa dzielnica Shinjuku, w której gęstość zaludnienia wynosi ponad 17 tys. osób na km2 nie kojarzy się ze spokojem i relaksem na świeżym powietrzu. Ale to właśnie tutaj znajduje się jeden z największych tokijskich parków – Shinjuku Gyoen.

Shinjuku Gyoen jest dobrą miejscówką w stolicy w okresie hanami, czyli „oglądania kwiatów”. Spośród 20 tysięcy drzew rosnących w parku 1,5 tys. to wiśnie. Zwyczaj hanami liczy sobie kilkaset lat. Początkowo obiektem podziwu były kwiaty moreli (śliwy) japońskiej, które zakwitają wcześniej niż wiśnie. Z czasem większą popularnością zaczęły cieszyć się kwiaty sakury postrzegane jako metafora życia – krótkotrwałego, ulotnego piękna.

Japończycy kochają przyrodę, a okres kwitnienia sakury to prawdziwe szaleństwo. Japońska Agencja Meteorologiczna co roku ogłasza prognozę kwitnienia dla poszczególnych regionów a media szczegółowo relacjonują przesuwanie się tzw. frontu sakury z południa na północ kraju. Ludzie tłumnie zapełniają parki, tereny świątyń czy zamków, a najlepsze miejsca trzeba rezerwować kilka godzin wcześniej. Świętowanie hanami trwa czasem do późnych godzin nocnych, bo w niektórych miejscach drzewa są specjalnie w tym celu oświetlane i organizowane imprezy towarzyszące.

Zobacz post Oblicza Shinjuku na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected