Najwyższe drogi w Europie. Jak przygotować się na wjazd rowerem?

Najwyższe drogi w Europie. Jak przygotować się na wjazd rowerem?

Najwyższe drogi w Europie są nie tylko dla kolarzy, a poniższy post nie traktuje podjazdów jako sportu (został napisany z perspektywy sakwiarzy).

„Zabawa w przepychanie korby zanim zabawą się stanie – musi trochę zaboleć. Będą zakwasy, będzie pot. Krew niekoniecznie, ale mogą pojawić się łzy. W tym miejscu warto zdać sobie sprawę, że wysokie podjazdy na równi z siłą mięśni wymagają silnej woli. Odpowiednia wytrzymałość fizyczna oraz psychiczna odporność to duet, który na piętnastu procentach nachylenia jezdni zapewnia ciągły uśmiech, a na dwudziestym  kilometrze alpejskiego podjazdu – wciąż kondycyjną „nieśmiertelność”.

Ale już jedno bez drugiego nie daje rady. U wielu ludzi często zdarza się scenariusz – nogi mogą jeszcze pracować, ale jako pierwsza poddaje się psychika. Dlatego w myśleniu o podjeździe należy zwrócić uwagę zarówno na kwestie fizyczne i psychiczne. (…)”

„Gdy planujesz wjazd, nieunikniony staje się wybór przebiegu trasy. Wspominaliśmy już w tym poście, że na jedną przełęcz można wjechać na różne sposoby (np. z dwóch różnych stron). Drogi prowadzące na jedną przełęcz potrafią znacząco różnić się od siebie, pomimo, że biegną w niewielkiej od siebie odległości. Może charakteryzować je odmienny stopień trudności, długość, nachylenie nawierzchni oraz jakość walorów krajobrazowych. (…)

Opcja trasy może mieć znaczenie, ponieważ drogi po obu stronach tej samej przełęczy nigdy nie są lustrzanym odbiciem. Poziom trudności może być podobny, ale równie dobrze może być zupełnie różny. Przykładowo podjazd na Pasul Urdele (najwyższy punkt Transalpiny w Rumunii) z południowej strony (z miasteczka Novaci) to niespełna 30 kilometrów, podczas gdy od północy (z miasta Sebeș) mierzy aż 106 kilometrów! Ale jak się zaraz przekonasz, różnica pomiędzy opcjami trasy może tkwić nie tylko w długości podjazdu.”

W Duecie po Świecie – Najwyższe drogi w Europie. Jak przygotować się na wjazd rowerem?

 

Zobacz post Najwyższe drogi w Europie. Jak przygotować się na wjazd rowerem? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prowadzimy blog W Duecie po Świecie, gdzie piszemy o wyprawach i podróżach rowerowych oraz trekkingach, sprzęcie i innych krajach.