Najmniejsza metropolia świata

Dania jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie.
Kluczem do szczęścia Duńczyków jest coś, co nazywają hygge
Słowo to nie ma ono odpowiednika w języku polskim.  Określa ono filozofię życia. Hygge oznacza umiejętność cieszenia się życiem, poczucie komfortu i zadowolenia, czerpanie radości z drobnych rzeczy, z obecności bliskich osób, relaksu w miłej atmosferze.

Miastem idealnie pasującym do filozofii Hygge jest położone na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jutlandii – Aarhus.
Jest to miasto o wielu twarzach. Z jednej strony to bardzo dynamiczne miasto w którym żyje i studiuje wielu młodych ludzi  z drugiej strony bardzo kameralne a jego spokój przyciąga odwiedzających. Można tu odpocząć i złapać oddech.

Miasto jest uważane za kulturalną stolicę Danii, a w 2017 roku zostanie Europejską Stolicą Kultury.
aarhus_photo-travel-25

 

Symbolem Aarhus jest położone w centrum miasta Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS.
Muzeum jest mieszanką tradycji i nowoczesności.  Wysokie na dziesięć pięter ARoS wznosi się dumnie wysoko ponad miastem.  Na dziesięciu piętrach znajduje się około 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo, a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik.

aros-photo-travel-29

aros_aarhus_dania_denmark_photo-travel-28

aros-photo-travel-33

Kolejną atrakcją i miejscem które po prostu trzeba odwiedzić w Aarhus jest Den Gamle By będące na liście 1000 największych atrakcji turystycznych świata. Co roku przybywa tu ponad 3 miliony turystów.
Jest to żywy obraz codziennego życia Duńczyków XIX i XX stulecia.

dsc_0288

dsc_0426

dsc_0482

 

W Aarhus znajduje się również największa katedra w Danii z ok. 1200 roku, modernistyczny ratusz oraz przepiękny teatr.

dsc_0326

dsc_0330

Po więcej informacji i zdjęć zapraszam na bloga.

Zobacz post Najmniejsza metropolia świata na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Mam na imię Marcin. Od 2013 roku prowadzę blog PHOTO-TRAVEL na którym dzielę się moimi pasjami… podróżami i fotografią. Uwielbiam robić zdjęcia. Robię je od lat i jest to coś co z pewnością nigdy mi się nie znudzi. Fotografia w pewien sposób ukształtowała moje spojrzenie na świat. Jest ona odskocznią od codzienności. Drugą pasją, którą mam szczęście dzielić z żoną, są podróże. Pozwalają one doświadczyć tego, o czym czytaliśmy czy oglądaliśmy w telewizji. Są one fantastycznym sposobem na poznanie kultur a przy okazji sprawiają mnóstwo radości.

Could create table version :No database selected