Manneken Pis i spółka, czyli siusiające rzeźby w Brukseli

Pewien mały chłopiec o imieniu Juliaanske zamiast bawić się ze swoimi rówieśnikami postanowił przyjrzeć się bliżej agresorom, którzy oblegali Brukselę. W trakcie tych obserwacji zauważył, że planują oni wysadzić mury miasta, by dostać się do środka i przejąć na nim panowanie. Mały spryciarz postanowił nie dopuścić do spełnienia ich planu i nasikał na odpalony lont, dzięki czemu nie doszło do wybuchu. Bruksela była uratowana.

To moja ulubiona legenda związana z fontanną Manneken Pis. Akcja miała miejsce w XIV w., a już w kolejnym (XV w.) w mieście stanęła fontanna – figurka upamiętniająca bohaterski czyn tego malucha. Ładna legenda, prawda? Szukając informacji o Manneken Pis natkniecie się na kilka innych historii, trochę zbliżonych do tej, którą przed chwilą przeczytaliście, albo kompletnie innych. Nie ważne czy któraś z nich jest prawdziwa. Dzisiaj ta XV-wieczna fontanna jest głównym symbolem Brukseli.

Manneken Pis
Manneken Pis jest niedużą figurą siusiającego chłopca, przed którą codziennie, od rana do później nocy, zbiera się sporo turystów. Tak jak mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Brukseli – wszystkie drogi prowadzą do Manneken Pis. Mam wrażenie, że nie ma lepiej oznakowanego miejsca w tym mieście.

Cały artykuł czytaj na TripleCake.com

Film o siusiających rzeźbach obejrzysz na naszym kanale na YouTube

Zobacz post Manneken Pis i spółka, czyli siusiające rzeźby w Brukseli na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.