Malta z dzieckiem

Różnorodność kontrastujących ze sobą krajobrazów, doskonały klimat przez cały rok, niezliczone pamiątki siedmiu tysięcy lat fascynującej historii oraz tradycyjna gościnność. Malta, niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym między Sycylią a wybrzeżem Afryki, posiada to wszystko. Wyłaniające się z błękitnych wód Morza Śródziemnego Malta, Gozo i Comino – wyspy tworzące archipelag Wysp Maltańskich, zapewniają cały wachlarz doświadczeń dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.

Malta z dzieckiem_blog podrozniczy (1)

Architektura Malty przypomina Afrykę Północną, a suchy krajobraz kraje Bliskiego Wschodu. Pomimo swojej egzotyki Malta jest krajem Europejskim ze wszystkimi związanymi z tym korzyściami – jest bezpieczna, czysta, każdy mówi po angielsku. Ponadto ludzie są niesamowicie ciepli i przyjaźni. Dzieci mają okazję doświadczyć innej kultury w bezpiecznym i łatwym do podróży kraju.

Malta-z-dzieckiem_blog-podrozniczy-(17)

Na Malcie znajduje się międzynarodowe lotnisko mające połączenie niemal z całą Europą. Lot z Polski trwa niespełna 3 godziny, więc jest to dogodny cel podróży z dziećmi. Przejazd z lotniska do centrum Valletty zajmuje około 30 minut.

To idealny kierunek dla osób, które poza plażowaniem chcą poznać odwiedzany kraj. Dzięki niewielkim rozmiarom wyspy i dobrze rozwiniętej komunikacji wszystko jest w zasięgu ręki. Bez problemu można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem, ponieważ większość zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się nad morzem.
Dobrze jest zaopatrzyć się w rozkład jazdy i mapkę komunikacji na wyspie. Główny dworzec autobusowy znajduje się na okrągłym placu przed bramą miejską Valletty. Stąd rozchodzą się połączenia do prawie wszystkich miejscowości na wyspie. Wszystkie połączenia biegną do Valletty. Praktycznie nie ma bezpośrednich kursów między innymi miastami. 7 dniowa karta pozwalająca na poruszanie się bez limitu po Malcie i Gozo kosztuje 21 €. Dzieci do 4 roku życia mogą podróżować za darmo.

Klimat na Malcie jest typowy dla Morza Śródziemnego. Wyspy są bardzo słoneczne. Od średnio pięciu godzin słonecznych w środku zimy do około 12 godzin, w okresie letnim. Roczna suma opadów jest bardzo niska – średnio 568mm rocznie, a długość pory suchej w lecie jest dłuższa niż w sąsiednich Włoszech.

Malta-z-dzieckiem_blog-podrozniczy-(14a)

Choć linia brzegowa jest skalista to na amatorów morskich kąpieli czeka kilka piaszczystych plaż. Największymi z nich są Mellieha Bay (Ghadira Bay) w miejscowości Mellieha po zachodniej stronie Malty, oraz Ramla Bay na wyspie Gozo. Ich płytkie wody są idealne dla dzieci. Przyjemną plażą, lecz z nieco grubszym piaskiem, jest St. George’s Bay położona w rozrywkowej dzielnicy w St Julians – Paceville.

Malta z dzieckiem_blog podrozniczy (8)

Malta jest zamieszkana od około 5200 r. p.n.e. Odkryte ślady prehistorycznych cywilizacji świadczą o tym, że starożytne ludy zamieszkiwały wyspę długo przed przybyciem Fenicjan, którzy nazwali główną wyspę „Malát”, czyli „bezpieczną przystanią”. O wcześnie rozwiniętej kulturze mieszkańców świadczą wielkie świątynie megalityczne, które zostały wzniesione ok. 3600 lat p.n.e.

Strategiczne położenie wyspy pomiędzy Europą i Afryką Północną wzbudzało zainteresowanie wielu ludów. Swoje piętno odcisnęli m. in. Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Kartagińczycy, Kastylijczycy, Francuzi i Brytyjczycy od których Malta uzyskała niepodległość w 1964 roku.
Choć historia Malty jest naznaczona wielowiekowym obcym panowaniem wyspiarze nie zatracili swojego indywidualnego charakteru. Malta przystąpiła do ​​Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, a do strefy euro w 2008 roku.

Malta-z-dzieckiem_blog-podrozniczy-(16)

Maltańczycy to przyjazny, wielojęzyczny naród. Językami urzędowymi są maltański i angielski, który jest dziedzictwem prawie 200-letnich brytyjskich rządów. W 1942 roku król Jerzy VI przyznał Malcie Krzyż Jerzego – najwyższe brytyjskie odznaczenie w uznaniu za odwagę i poświęcenie maltańczyków w obronie wyspy podczas II wojny światowej. Od tamtej pory symbol ten zdobi flagę i godło Malty.

Maltańczyków cechuje głęboka religijność. Dominuje chrześcijaństwo, a dokładniej katolicyzm. Religijne święta zajmują wiele dni w maltańskim kalendarzu. Architektura kościołów jest podobna jak na kontynencie – można zobaczyć wpływy romańskie, gotyckie i brytyjskie. Cechą charakterystyczną wszystkich kościołów jest złoty kolor, pochodzący od skał z których zostały wykonane.

Malta z dzieckiem_blog podrozniczy (13)

 

Miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi:

  1. Stolica Malty – Valletta przyciąga turystów dostojną konkatedrą Św. Pawła, potężną twierdzą, oraz zabytkową architekturą kamienic (więcej zdjęć i informacji we wpisie Valletta)
  2. Piękna rybacka osada Marsaxlokk urzeka klimatycznymi uliczkami i niezapomnianymi, nadmorskimi krajobrazami z charakterystycznymi kolorowymi łodziami Luzzu. Marsaxlokk najlepiej odwiedzić w niedzielę, kiedy odbywa się tu tradycyjny targ rybny. Obok przystani znajduje się niewielka, ale bardzo przyjemna piaszczysta plaża (więcej zdjęć i informacji we wpisie Marsaxlokk)
  3. Zatoka Anchor Bay z intensywnie turkusową wodą oraz Popeye Village – wioska zbudowana w 1980 roku jako plan do filmu muzycznego „Popeye” z Robinem Williamsem w tytułowej roli, gdzie poczuć się można jak w bajce Disney’a. Na dzieci czeka tu cała masa atrakcji, takich jak udział w kręceniu filmu, malowanie twarzy, taniec z Popeyem i Oliwią, a także basen ze zjeżdżalniami. (więcejzdjęć i informacji we wpisie Filmowa Malta – Popeye Village)
  4. Mellieha Bay (Ghadira Bay) w miejscowości Mellieha to najdłuższa piaszczysta plaża na Malcie. Jej płytkie wody są idealne dla dzieci. Plażowanie w tym miejscu można połączyć z wizytą w Popeye Village, ponieważ miejsca te dzieli zaledwie kilka kilometrów, a autobus nr 101 kursujący do Popeye Village zatrzymuje się bezpośrednio przy plaży.
  5. W okresie letnim niemal w każdy weekend w którejś miejscowości obchodzi się huczny festyn na cześć lokalnego patrona – to świetny sposób, aby poznać inną stronę życia mieszkańców.
  6. Azure Window (Lazurowe okno) to charakterystyczny łuk skalny nad morzem w pobliżu miejscowości Dwejra. Nieustanny napór fal i silny wiatr wyżłobił w skałach ogromne okno. Kąpiel wśród skał w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie to wspaniałe doznanie. Dobrze jest zaopatrzyć dzieci w buty do pływania ponieważ na dnie jest sporo jeżowców! (więcej zdjęć i informacji wewpisie Azure Window i Fungus Rock)
  7. Wysepka Comino i jedna z najbardziej malowniczych zatok w rejonie Morza Śródziemnego – Blue Lagoon to idealne miejsce do spędzenia letniego dnia. Dzieci mogą cieszyć się wodą bez obawy o wysokie fale czy głęboką wodę. (więcej zdjęć i informacji we wpisie Blue Lagoon)
  8. Na południowym wybrzeżu Malty znajduje się wiele jaskiń morskich. Największą i najbardziej imponującą jest Blue Grotto, gdzie woda ma absolutnie wyjątkowy kolor. Do jej wnętrza można dostać się łodzią z pobliskiej, malowniczo położonej wśród skał przystani. Bilet kosztuje 8 € a rejs trwa około 25 minut. Podczas rejsu wpływa się nie tylko do Blue Grotto ale również do innych jaskiń, których ściany mienią się różnymi kolorami. Obowiązkowy punkt dla każdego małego odkrywcy!

Zobacz post Malta z dzieckiem na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Mam na imię Marcin. Od 2013 roku prowadzę blog PHOTO-TRAVEL na którym dzielę się moimi pasjami… podróżami i fotografią. Uwielbiam robić zdjęcia. Robię je od lat i jest to coś co z pewnością nigdy mi się nie znudzi. Fotografia w pewien sposób ukształtowała moje spojrzenie na świat. Jest ona odskocznią od codzienności. Drugą pasją, którą mam szczęście dzielić z żoną, są podróże. Pozwalają one doświadczyć tego, o czym czytaliśmy czy oglądaliśmy w telewizji. Są one fantastycznym sposobem na poznanie kultur a przy okazji sprawiają mnóstwo radości.

Could create table version :No database selected