Król w Brazylii

Będąc zaledwie podlotkiem w roku 1991 oglądałam z rodzicami teledysk Michaela Jacksona do piosenki Black and White i byłam absolutnie przekonana, że patrzę na białą kobietę uganiającą się po sawannie z lwami. Piosenkarz nie tylko mnie sprawił problemy identyfikacyjne. Trudny do zaszufladkowania gwiazdor, którego nazwisko wzbudzało histerię wśród swoich fanów i ekscytację wśród prawników procesowych, w latach dziewięćdziesiątych wkraczał w okres publicznego buntu przeciwko dyskryminacji rasowej i łamaniom praw człowieka. W roku 1995 przygotowywał nową płytę HIstory, na której znaleźć miała się piosenka They don’t really care about us, do której teledysk chciano nakręcić w Brazylii. Z tym, że za scenografię i statystów miały posłużyć nie rajskie plaże, a fawele.

Władze Rio de Janeiro i Salwadoru nie były zachwycone tym pomysłem. Uwiecznienie biedy brazylijskich faweli na taśmie, która miałaby być następnie odtwarzana na wszelkich możliwych kanałach muzycznych 24 h na dobę na całym świecie, nie brzmiało jak dobry pomysł marketingowy. Zwłaszcza, że w 1996 roku Rio de Janeiro walczyło o organizację igrzysk olimpijskich w 2004 roku i ostatnie czego potrzebowało to przypominanie światu o zaniedbanych częściach Wspaniałego Miasta z tekstem They don’t really care about us w tle. Władze złożyły więc do sądu wniosek o zakazanie amerykańskiej ekipie filmowej kręcenia filmu w fawelach¹. Sąd przychylił się do wniosku, ale zwycięstwo tylko przez chwilę przechyliło się na stronę władz, bo w apelacji zakaz został zniesiony. Establishment był wściekły, ale fawele nie posiadały się z radości. Ekipa Michaela Jacksona i Spike’a Lee, który zajmował się reżyserią klipu (ten sam który dziś bojkotuje Oscary), od kilku tygodni prowadziło negocjacje z bossami narkotykowymi, którzy wpierw musieli wyrazić zgodę (i zapewne otrzymać sporą dolę) na filmowanie. Nic więc nie stało na przeszkodzie by rozpocząć zdjęcia.

Zobacz post Król w Brazylii na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

Could create table version :No database selected