Kraków: wieża ratuszowa i kościół św. Wojciecha

Wieża ratuszowa i niepozorny kościół św. Wojciecha znajdują się na Rynku Głównym w Krakowie. Choć odwiedzam Kraków kilka razy w roku dotąd nie udało mi się zwiedzić tych miejsc. Dopiero teraz podczas październikowego weekendu. Sprzyjała temu wyjątkowo paskudna pogoda – deszcz i zimny wiatr.

Wieża ratuszowa

Gotycka wieża ratuszowa z XIV wieku to ocalały fragment ratusza zburzonego 1820 roku.  Ma 75 m wysokości i jest krakowską krzywą wieżą – odchylenie od pionu wynosi 55 cm. Wieża jest filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa a wystawy urządzono na czterech poziomach. Wchodzimy wąską i stromą klatką schodową liczącą 110 stopni, przytrzymując się poręczy z łańcucha. Z ostatniego czwartego piętra możemy spojrzeć na Kraków. Nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz, spoglądamy przez szyby z wewnętrznych podestów.

Dzieje Rynku Głównego i kościoła św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha należy do najstarszych w Krakowie, powstał na przełomie XI/XII wieku. Pod jego murami znajdują się ślady wcześniejszej budowli, zaś pod tymi murami odkryto szczątki drewnianych kościołów. Według przekazów miał tu głosić kazania św. Wojciech. Kościół kilkukrotnie remontowano, obecnie oglądamy barokowy wystrój wnętrza.

Aby obejrzeć wystawę „Dzieje Rynku Głównego” schodzimy poniżej płyty Rynku a następnie wchodzimy po bardzo starych nierównych stopniach. Ekspozycja „Dzieje Rynku Głównego” jest niewielka. Oglądamy głównie plansze i zdjęcia, z których mnie najbardziej zaciekawiły te z życia codziennego.

Zobacz post Kraków: wieża ratuszowa i kościół św. Wojciecha na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected