Kompleks Olbrzym – co kryją w sobie Góry Sowie

Kompleks Olbrzym – podziemne miasto budowane przez hitlerowców w latach czterdziestych w Górach Sowich pod kryptonimem Riese (czyli Olbrzym).

Tereny, na których zaplanowano budowę, od kilkuset lat należały do Prus, a potem do Niemiec. Hitler nie brał pod uwagę, że mogłyby kiedykolwiek, nawet w razie przegranej wojny, znaleźć się poza granicami Rzeszy. W 1943 roku, kiedy zaczyna się budowa, ziemie te nie znajdują się jeszcze w zasięgu samolotów alianckich.

Równocześnie rozpoczęto prace w kilku miejscach – m.in. właśnie w Osówce, Włodarzu, Sokolcu. Kompleks miał być również połączony tunelem z Zamkiem Książ. Prace trwały 24 godziny na dobę, a teren budowy był surowo strzeżony. W pracach wykorzystywano oczywiście jeńców z obozów koncentracyjnych.

Do dziś nie wiadomo do czego docelowo miał służyć podziemny kompleks Olbrzym. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że miał posłużyć jako obiekt, w którym stworzony miał zostać Nadczłowiek. Najbardziej prawdopodobna i zrównoważona hipoteza mówi, że miał posłużyć jako schron dla oficjeli hitlerowskich na wypadek wojny atomowej. Stuprocentowej pewności jeszcze przez wiele lat mieć nie będziemy, ponieważ nikt nie wie na pewno, gdzie znajdują się oryginalne plany budowy. Amerykanie twierdzą, że znajdują się one w ich rękach i że zostaną odtajnione w 2020 roku.

Zobacz post Kompleks Olbrzym – co kryją w sobie Góry Sowie na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

Could create table version :No database selected