Kobieta w Iranie – jak się ubrać?

W co ma się ubierać europejska kobieta w Iranie? Jednym z największych problemów związanych z planowaniem wyjazdu do dawnej Persji jest kompletowanie damskiej garderoby. Problem tym większy, że związany z moralnością, religią i nakazami rządowymi. Ogólnie wiemy, że strój ma być przyzwoity, a włosy zasłonięte, ale co to oznacza w praktyce? Czy noszenie długich, sięgających ziemi sukni nie wystarczy?

Reakcje Irańczyków na turystki

Zarówno Irańczycy jak i Iranki będą na was zwracać uwagę. W przeważająco czarnym krajobrazie irańskich ulic nie jest możliwe pomylenie cudzoziemca z Irańczykiem a tym bardziej Iranką. Nosimy dużo bardziej kolorowe stroje i chusty, na co dzień się nie nosimy mocnego makijażu. W zależności od tego w co się ubierzecie będziecie przyciągać na siebie mniej lub więcej spojrzeń.

Wbrew temu co można zobaczyć na kolorowych zdjęciach w googlach po wpisaniu hasła „Teheran fashion”, Iranki niezbyt chętnie rezygnują z czarnych barw. Te najbardziej nowoczesne i wyzwolone kobiety możecie spotkać co najwyżej w północnym Teheranie (bogatsza część miasta) i niektórych częściach większych miast, zwykle tych nieturystycznych. Jeśli wybieracie się w okolice bazaru macie dużo większe szanse na napotkanie przeciętnych, dość konserwatywnych, przyodzianych w czerń mieszkanek Iranu. Czador również nie jest żadną rzadkością. Bazar jest miejscem gdzie spotykają się biedniejsi mieszkańcy. Mieszkanki północnego Teheranu tam nie chadzają, możecie je za to zobaczyć w centrach handlowych, które są tu odpowiednikami klubów i barów, są czynne do późnych godzin nocnych i stanowią podstawowy hub towarzyski młodych ludzi.

Jeśli więc jesteście zwykłymi turystami to chcąc nie chcąc będziecie odwiedzać przede wszystkim turystyczne miejsca – meczety, bazary, na których spotkacie raczej konserwatywną część kraju. Nie ma się co dziwić, to trochę tak jakbyśmy chcieli spotkać samych hipsterów na Zamku Wawelskim albo w Biskupinie.

Kobieta w Iranie musi kierować się podstawowymi zasadami damskiego ubioru czyli:

  1. zasłanianie włosów
  2. zasłanianie ciała – poza twarzą, dłońmi i stopami
  3. zasłanianie linii pośladków

IMG_20170509_095857 copy   kobieta w iranie kobiety w iranie

Zobacz post Kobieta w Iranie – jak się ubrać? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

Could create table version :No database selected