KOBIETA W AZJI – czyli z notatek podróżnych

Kobieta w Azji – tradycje, zwyczaje, status, nakazy i zakazy

Od dawna chciałam napisać o azjatyckich kobietach. Nie po to, żeby oceniać ich życie, które znacznie różni się od tego, jakie prowadzimy w Europie. Nie jestem feministką, cenię sobie niezależność, aczkolwiek nic nie fascynuje mnie tak, jak różnice kulturowe.

W państwach Azji Południowo-Wschodniej, które odwiedziłam, kobiety podporządkowane są mężczyznom. W niewielkim stopniu dotyczy to środowisk miejskich (nowoczesnych młodych ludzi podążających za europejskimi trendami), za to przejawia się zwłaszcza wśród starszych pokoleń i mniejszości etnicznych. Młodzi Wietnamczycy czy Tajowie stopniowo odchodzą od dawnych tradycji, jednak w Kambodży czy Laosie są one nadal mocno obecne. Kobiety noszą skromne stroje zasłaniające każdą część ciała z wyjątkiem twarzy i z ważnymi decyzjami zwracają się do mężczyzny. Ciężko pracują, zarówno na wsi, jak i często również w miastach. W Hanoi poza handlarkami zaobserwowałam kobiety pracujące przy budowie chodników. Większość mężczyzn z kolei trudni się np. obwożeniem turystów na swoich moto-taxi i często widuje się ich po prostu drzemiących na swoich maszynach.

W tradycyjnym azjatyckim domu wyłącznie kobiety zajmują się gotowaniem, mężczyźni z kolei do stołu zasiadają jako pierwsi. W niektórych kulturach (np. w Kambodży) kobieta czeka, aż mąż i synowie się najedzą i dopiero na końcu zjada to, co pozostawią mężczyźni. Gdzie indziej posiłek odbywa się równocześnie, ale w dwóch kręgach – matki i córki zasiadają osobno tworząc oddzielną grupę. Podczas tradycyjnych wesel występuję interakcja pomiędzy obiema płciami, jednak już na pierwszy rzut oka widać, które miejsca (bądź stoliki) przeznaczone są dla mężczyzn, a które dla kobiet i wszyscy podporządkowują się tej regule.

c.d. na blogu wethair.pl

Zobacz post KOBIETA W AZJI – czyli z notatek podróżnych na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected