Kiezienoj-Am – jezioro na pokaz

Obok odbudowanej i nowoczesnej stolicy, wysokogórskie jezioro Kiezienoj-Am jest emblematycznym przykładem jak łatwo można dać się uwieść przekonaniu, że tak wygląda prawdziwa Czeczenia. To tu po odwiedzeniu stolicy udają się turyści czy dziennikarze opisujący rzeczywistość północnokaukasiej republiki, która należy do Federacji Rosyjskiej.

Kiezienoj-Am – jak dojechać?

Aby dotrzeć do jeziora wystarczy wsiąść w auto i przez około 2 godziny kierować się na południe nowo wyremontowaną drogą przez Szali i Characzoj. Po drodze minąć odbudowane wioski z domami otoczonymi wysokimi, ceglanymi murami. W wioskach w ciągu dnia pięknie uprane kobiety wymiatają najdrobniejsze śmieci przy pomocy drewnianych miotełek. Nie można też przeoczyć kamiennych wież, które po latach carskich, sowieckich i rosyjskich prób anihilacji czeczeńskiej kultury, odradzają się coraz liczniej. I na koniec zachwycić się pięknem natury z przełęczy Charami, za którą rozpościera się lazur jeziora Kiezienoj-Am.

Nigdy tak nie jechaliśmy do jeziora Kiezienoj-Am. Przez lata wkraczamy do Czeczenii od strony kaukaskiego łańcucha górskiego. Gdzie przez wieki kształtowała się czeczeńska duma, siła i honor. Gdzie w niedostępnych dla turystów miejscach można odnaleźć ruiny starych, kamiennych wież starożytnego dziedzictwa Hurytów i Urartyjczyków, ludów uznawanych za przodków Wajnachów.

Czytaj więcej

Zobacz post Kiezienoj-Am – jezioro na pokaz na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected