IRAN: Jak się ubrać czyli rzecz o kobietach

Rewolucja islamska narzuciła ścisłe zasady dotyczące wyglądu i ubioru nie tylko kobiet. Minęło od niej już 40 lat i obecnie standardy zostały nieco poluzowane. Kiedyś karano za krawat, dżinsy czy makijaż. Obecnie nie jest to problemem, ale nadal pewne reguły obowiązują. Muszą ich przestrzegać także turyści podróżujący po Iranie, szczególnie kobiety.

Chusta na głowie, czyli hidżab
W Iranie musiałam chodzić w chuście na głowie (hidżab). Teoretycznie powinna dokładnie zakrywać włosy, ale obecnie nikt tego nie przestrzega. Iranki zsuwają chustę na tył głowy – trzyma się jedynie na koczku. Natomiast odkryta szyja i wszelkie dekolty nie są dobrze widziane. Widziałam to we wzroku wpatrujących się we mnie Iranek, kilka zwróciło mi uwagę. Lepiej więc wziąć do Iranu bluzki bez dużych wycięć.
Chusty należy mieć przygotowane już w samolocie. Na ziemi irańskiej nie możemy pojawić się bez niej.

O czym jeszcze powinny pamiętać turystki w Iranie?

Zapraszam na bloga!

Zobacz post IRAN: Jak się ubrać czyli rzecz o kobietach na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Jestem dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuję w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzę blog www.barswiat.pl, gdzie promuję aktywną turystykę rodzinną. Współpracuję z firmami z branży outdoor. Organizuję pokazy podróżnicze. Odwiedziłam już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje mnie szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuję się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.

Could create table version :No database selected