Grodno spontanicznie. Da się? Da się! Praktyczny przewodnik jak się dostać do wschodnich sąsiad

O objeździe po Białorusi myśleliśmy od pół roku. Nawet mieliśmy zaplanowane dwa terminy, kiedy moglibyśmy pojechać, ale ostatecznie po zapoznaniu się z ofertą turystyczna stwierdziliśmy, że to co chcemy zobaczyć mamy na Podlasiu (nie ciągnęło nas do postsowieckich symboli, ale na białoruską wieś). I kiedy wydawało się, że już do tematu nie wrócimy Jacek nagle rzucił „a może skoczylibyśmy jednak do Grodna”. Był czwartek wieczór, przed długim sierpniowym weekendem. Wiele czasu nam nie zostało na zorganizowaniu wymaganych dokumentów, ale wciąż nasz wyjazd był możliwy. Zrobiliśmy kopie paszportów, a następnego dnia przy pomocy jednego z białostockich biur specjalizujących się m.in. w pozyskiwaniu wiz i przepustek, zorganizowaliśmy sobie przepustkę. Jeden telefon, jeden skan paszportu, dwa maile, przelew 200 zł i jedna wizyta u ubezpieczyciela w celu odebrania zielonej karty i formalnie jesteśmy gotowi do wyprawy.

Przepustka – o co chodzi?

Na malutkiej części Białorusi Polacy mogą poruszać się bez wizy. Nie jest to duży obszar i obejmuje Grodno, rejon Kanału Augustowskiego, okolice wsi Sopoćki, Hoża, Podłabienie, Kopciówka, Odelsk.

O przepustkę należy wystąpić na min. 48 godzin przed wjazdem na teren Białorusi. Biuro podróży zakupi w waszym imieniu również polisę ubezpieczeniową, o która poprosi Was strażnik graniczny. Podobno trzeba mieć również potwierdzenie zakupu przynajmniej jednego świadczenia turystycznego. My mieliśmy dostać bilet do Muzeum Elizy Orzeszkowej – załącznika z biletem w mailu nie znalazłam* ???? (nie zależało nam, więc nawet nie dopytywałam). Na granicy nikt o to nie pytał, a strażnik wręcz wydarł się, że w miejsce instytucji zapraszającej na karcie migracyjnie niepotrzebnie podałam adres biura turystycznego (wedle instrukcji białostockiego biura, które nam przepustki załatwiło), bo powinnam była wpisać „Kanał Augustowski”.

Koszt zakupu przepustki, wraz z ubezpieczeniem i prowizją dla biura turystycznego wynosi 100 zł/os.

Dokończ artykuł TUTAJ.

Zobacz post Grodno spontanicznie. Da się? Da się! Praktyczny przewodnik jak się dostać do wschodnich sąsiad na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

Could create table version :No database selected