Geocaching – z czym to się je?

Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale okolice twojego domu, firmy, przystanku autobusowego z którego co dziennie wyruszasz w pełną wrażeń podróż do pracy, są miejscami, w których ukryte są skrytki ze skarbami. A wśród nas chodzą osoby, które wiedzą jak je znaleźć.

Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od Mikelisa z Łotwy z prośbą o informacje. Mikelis wraz ze swoją dziewczyną wybiera się do Warszawy na Sylwestra, chciałby spędzić czas w jakimś surowym i naturalnym miejscu i wpadł na pomysł, że rezerwat Olszynka Grochowska może być  do tego idealnym miejscem. W związku z czym prosi nas o opinię czy jest to bezpieczne miejsce, szczególnie nocą.

Olszynka Grochowska kojarzy nam się przede wszystkim z licznymi torami kolejowymi oraz pobliskim aresztem i więzieniem dla kobiet. W rankingu idealnych wydarzeń, które można tam zorganizować na pierwszym miejscu ustawiamy rozkładanie kradzionych samochodów na części. Zapytaliśmy więc skąd przyszedł im do głowy pomysł na spędzanie tam Sylwestra. Mikelis odpisał nam, że gdybyśmy znali geocaching, to byśmy wiedzieli. No to sprawdziliśmy.

Geocaching to swego rodzaju gra miejska, polegająca na wyszukiwaniu miejsc, w których zostały umieszczone cache, czyli skrytki. Skrytki ukrywane są przez innych geocacherów, którzy informacje na ich temat zamieszczają w internecie, przede wszystkim na stronie www.geocaching.com. Aby odnaleźć ukryte skrytki niezbędne jest urządzenie posiadające GPS.

Globalny System Pozycjonowania GPS został stworzony na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Jak wszyscy dziś wiedzą system ten pozwala na precyzyjne określanie pozycji w każdym miejscu kuli ziemskiej, dzięki informacją przesyłanym przez satelity. Obecnie sygnały te mogą być odbierane przez dowolną ilość użytkowników i bez żadnych opłat. Jednak nie zawsze tak było. Przez bardzo długi okres sygnały wysyłane przez satelisty były zakłócane i dopiero w 2000 roku, a dokładniej 3 maja został od odkodowany. Następnego dnia prekusor geocachingu Dave Ulmer zaniósł do lasu wiadro wypełnione bezcennymi artefaktami. Koordynaty niezbędne do odnalezienia „kesza” umieścił w Internecie. Znajomi ruszyli na poszukiwania, a następnie stworzyli własne skrytki. Tak powstał geocaching.W Polsce znajduje się obecnie kilkadziesiąt tysięcy skrytek. Na stronie: http://www.geocaching.pl/map.php znajdziecie dokładne informacje na temat tego gdzie można ich szukać oraz tego jak działa geocaching. Polecamy również: https://www.geocaching.com
czytaj dalej na www.zdalaodbiura.pl
Zobacz post Geocaching – z czym to się je? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

Could create table version :No database selected