Droga na szczyt Pico Veleta w Sierra Nevada w śniegu i przy mocnym wietrze + informacje praktyczne

Mieszkając w Granadzie mam na ta górę widok praktycznie codziennie. Szczyt Pico del Veleta położony jest w Sierra Nevada – najwyższym pasmie Gór Betyckich. Ma wysokość 3396 m. i jest drugim co do wysokości szczytem na Półwyspie Iberyjskim po Mulhacenie – 3479 m. i trzecim w Hiszpanii (po Teide na Teneryfie – 3718 m.). Sierra Nevada to przez większość roku ogromna bryła lodu pośrodku Andaluzji dająca chłód. To przez nią tutejszą zimę aż czuć po kościach. Bardzo długo zwlekałam ze zdobyciem tego szczytu, choć dawno temu w 2005 r. zaliczyłam Mulhacen z objawami choroby wysokościowej – stanu podobnego do kaca. Aż w końcu podjęłam decyzję, że nie mogę na nią tylko patrzeć. Muszę ją zdobyć. Nie powinno być to takie trudne. Przecież prowadzi tam najwyżej położona droga asfaltowa w Europie kończąca się 10 m pod szczytem, czyniąc Veletę dostępną. Był przełom października i listopada. Lada moment miał sypnąć w górach pierwszy śnieg a ja chciałam zdążyć jeszcze przed nim.

Zobacz post Droga na szczyt Pico Veleta w Sierra Nevada w śniegu i przy mocnym wietrze + informacje praktyczne na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Niepoprawna Polka na styku dwóch kontynentów i kultur. Na codzień mieszka na południu Hiszpanii w Granadzie pod Alhambrą skąd podróżuje do Maroka. Absolwentka kierunku artystycznego, graficzka, blogerka marząca także o pracy przy europejskich projektach z dziedziny kultury. Prowadzi bloga podróżniczo – lifestylowego Kropla Arganu.

Could create table version :No database selected