Dlaczego warto podróżować z dzieckiem?

I czy tak naprawdę warto?
Rodzice z grubsza dzielą się na tych, którzy:

 

 • zabierają swoje Maluchy na krótkie i długie wyprawy już od najmłodszych lat albo i pierwszych tygodni;
 • są przerażeni na samą myśl o podróży z dzieckiem;
 • zostawiają dzieci u dziadków i jadą wypoczywać;
 • jeżdżą na rodzinne wakacje sporadycznie ale dobrze je wspominają.
Alex należy do tych pierwszych. Jak już wspominał kiedyś tutaj, na pierwszy mały wypad zabrał rodzinę gdy Maluch skończył 6 tygodni. Obecnie ma niespełna rok a za sobą już kilka wypadów, między innymi do Wrocławia, w Bieszczady, za Zakopanego czy Hiszpanii.
Alex uważa, że warto wyruszać w podróże te dalsze i bliższe z dziećmi już od małego, bo:
 1. Podróże uczą cierpliwości.
  Alex cały czas nie może wyjść ze zdumienia gdy jego Maluch, który zwykle nie może usiedzieć w miejscu dłużej niż 30 sek, w samochodzie zmienia się w oazę spokoju. Podziwia widoki, przejeżdżające samochody, przechodniów, własne ręce i stopy, bawi się zabawkami, śpiewa i zaczepia współpasażerów.
 2. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny.
  Na co dzień często nie mamy dla siebie zbyt dużo czasu. Praca-dom-praca i tak w kółko.
  Czas spędzony poza domem mija zupełnie inaczej. Poświęcamy sobie nawzajem więcej uwagi. Nie zaprzątają nas obowiązki służbowe, sprzątanie, prasowanie  czy gotowanie. Jesteśmy po prostu RAZEM.
 3. Ludzie.
  Podróżując poznajemy ludzi, którzy w pewien sposób nas kształtują i wpływają na to jak odbieramy dane miejsce. A jeśli kształtują nas to i nasze dzieci.
 4. Podróże kształcą.
  Chyba każdy się zgodzi z tym, że widząc, próbując, testując nauczymy się więcej niż siedząc z nosem w książce czy komputerze.
  Dzięki podróżom poznajemy namacalnie zwyczaje, kulturę, tradycję i kuchnie. Wszystko to zostaje nam w pamięci na dłużej, a przy okazji pokazujemy naszym dzieciom jak różnorodny jest świat.

 5. Podróże to oderwanie się od rzeczywistości.
  Oderwanie od pracy, pośpiechu, porannego wstawania i całej reszty obowiązków.

 6. Uczą adaptowania się w różnych warunkach.
  To naprawdę ważna umiejętność. Oczywiście możemy przyzwyczaić nasze dziecko, że będzie spało tylko w swoim łóżku, we własnym domu w stale super-hiper komfortowych warunkach. Ale czy tym naprawdę wyjdzie im na dobre?

 7. Tym starszym dzieciom pokazujemy, że istnieje świat poza komputerem, grami i telewizorem.
  Dziś Maluchy ale i my dorośli coraz więcej czasu spędzamy przed TV czy komputerem. Nie rzadko sadzamy Maluchy na długie godziny przed bajką by mieć trochę spokoju. Ruszając całą rodzinę z domowej kanapy pokazujemy naszym Maluchom, że spędzanie czasu aktywnie jest fajne! Nie trzeba jechać od razu na drugi koniec świata wystarczy spacer do lasu czy pobliskiego parku zamiast kolejnego maratonu po galerii handlowej.
A dlaczego z dzieckiem NIE podróżować?
Zobacz post Dlaczego warto podróżować z dzieckiem? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Pomysł na stworzenie bloga Świat widziany Okiem Alexa powstał w czasie kilkumiesięcznego stypendium w Moskwie. Od tego czasu mnóstwo się zmieniło. Dziś Okiem Alexa: Ola - pracująca na pełen etat mama. 8 h dziennie w pracy przyklejona do komputera. Ze skłonnością do pracoholizmu. Kochająca podróże i fotografie. Odkrywająca swoje nowe zainteresowania i zamiłowanie do wszelkiego rodzaju robótek ręcznych. Odpowiedzialna za planowanie podróży i wyszukiwanie informacji. Uwielbia odkrywać nowe miejsca. Marcin - pełnoetatowy miłośnik wind. W podróży niezawodny GPS - genialna orientacja w terenie. Do tego niezawodny wielogodzinny kierowca. Nie może za długo siedzieć w domu, bo zaczyna go nosić ???? Z sentymentem chętnie wraca w Bieszczady. Martyna- dwulatka. Towarzysz każdej podróży. Mały aczkolwiek bardzo cierpliwy odkrywca! Agata - dopiero co do nas dołączyła. Właśnie się poznajemy i zaczynamy eksplorować wspólnie świat! Okiem Alexa to nie tylko podróże, to też powiększający się dział DZIECKO. Pokazujemy Wam rodzinne podróże, zbieramy nasze doświadczenia w zestaw mini poradników i wskazówek. Będziemy testować, sprawdzać, oceniać i oczywiście podróżować. Przyłączasz się?

Could create table version :No database selected