Czy rzeka może mieć swój skansen – Pilica ma.

Skansen rzeki Pilicy jest pierwszym w Polsce muzeum poświęconym rzece. Znajduje się na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego. A całą wycieczkę po okolicy opisałam tutaj.
Jeśli jest rzeka to musi być i młyn. Po wejściu na teren muzeum najbardziej okazałym budynkiem jaki widzimy jest właśnie młyn wodny z całym wyposażeniem.

Na terenie skansenu zgromadzono również militaria. Znalazły się tutaj, ponieważ w większości zostały wydobyte z rzeki Pilicy. Najcenniejszym eksponatem jest jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski wydobyty z rzeki w 1999 r.

Mnie jednak najbardziej podoba się budynek poczekalni dworcowej. Budynek zwraca uwagę zgrabnym wyglądem oraz koronkowymi zdobieniami. Nie znalazłam informacji aby miał bezpośredni związek z rzeką Pilicą, lecz obiekt znajdował się na niedalekiej stacji Wolbórka, przez którą biegła słynna kolej Warszawsko-Wiedeńska.

Przed budynkiem ustawiono „Rozkład jazdy pociągów osobowych na drodze żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej od dnia 15 września 1850 roku”.

Dowiedziałam się z niego że:

Powozy mogą być pociągami osobowemi przewożone, toż konie umieszczone w wagonach krytych.

Takie czasy, własny powóz z końmi można było z sobą wziąć.

Wchodzę do pomieszczenia z małą wystawą związana z życiem miejscowej ludności. Oglądam miedzy innymi makatki kuchenne, które pamiętam z domu mojej babci.

Oczywiście znajdziemy tu jeszcze więcej eksponatów.

Zobacz post Czy rzeka może mieć swój skansen – Pilica ma. na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected