Czeskie miasteczka: Jilemnice i Vrchlabi

Urokliwe Czeskie miasteczka. Kiedy tylko mam możliwość, zaglądam do tych nieznanych małych perełek. Czasem jest to tylko mały ryneczek, czasem zaskakują całkiem obszerną starówką i zamkiem. Co zobaczymy tym razem?
Odwiedzimy dwie miejscowości – Jilemnice i Vrchlabi położone na południe od Szklarskiej Poręby i Karpacza.

Jilemnice znajdują się w kraju (województwie) liberadzkim, 41 km od Szklarskiej Poręby. Zwiedzanie rozpoczynamy od pochyłego rynku. Następnie idziemy w stronę ulicy Ciekawskiej (Zvědava ulička). Nazwa wzięła się od charakterystycznej zabudowy, gdzie każdy budynek jest wysunięty względem poprzedniego. W ten sposób z każdego domu można było spoglądać w kierunku rynku. Odwiedzamy park zamkowy z zamkiem z XVI wieku, który później przebudowano. W budynku obecnie mieści się Muzeum Karkonoskie.

Vrchlabi położone jest 10 km od Jilemnic w kraju hradeckim. Zabytkowa część  w większości ciągnie się wzdłuż ulicy Karkonošskiej. W centralnej części oglądamy pałac lecz tylko z zewnątrz, ponieważ w środku znajduje się Urząd Miejski. Obok rozciąga się duży park z jeziorkiem. Kierujemy się w stronę kościoła św. Wawrzyńca z końca XIX w., mając po obu stronach zabytkowe budynki. Kościół jest zamknięty, a na placu i przyległych ulicach prowadzone są prace remontowe. Trudno się tu poruszać a tym bardziej zwiedzać. Zaglądamy jeszcze na teren dawnego klasztoru augustianów. Można pospacerować po ogrodzie klasztornym gdzie uprawiane są kwiaty, zioła i warzywa.

Zobacz post Czeskie miasteczka: Jilemnice i Vrchlabi na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected