Co zobaczyć na Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk po drugiej wojnie światowej pozostała część Polski nazywała Dzikim Zachodem. W lasach miała grasować niemiecka partyzantka i wampiry, nie wiadomo co gorsze. Była też inne legendy, które całkiem nieźle neutralizowały strach, który wywoływały te pierwsze. Na Dzikim Zachodzie można było zarobić. Tam był przemysł, otwierano nowe kopalnie, huty, zakłady lniarskie.

Transformacja tych terenów, burzliwa i smutna historia związana z II wojną światową, bogate tradycje mieszczańskie i przepiękna przyroda. Wszystko to sprawia, że Dolny Śląsk jest w naszej opinii najciekawszym miejscem w Polsce. Oto co możecie tutaj zobaczyć.

Ziemia Kłodzka

czyli coś więcej niż Kotlina Kłodzka – ziemie obejmujące nie tylko dolinę Kłodzka, ale również otaczające je góry. To kraina żywcem przeniesiona z tolkienowskiego Śródziemia, gdzie pasma górskie nazywa się Złotymi czy Stołowymi, a pod ziemią kryją się takie same skarby jak na jej powierzchni.

Szczeliniec

Najpopularniejszym wśród turystów szczytem Gór Stołowych jest z całą pewnością Szczeliniec Wielki. Podnosi głowę na dumne 919 m, jednak to nie w rozmiarach leży jego siła. Największą atrakcją jest tu podziwianie bajkowych formacji skalnych, układających się w ciasne korytarze i przesmyki. Łatwo wyobrazić sobie Szczeliniec jako kryjówkę raubitterów.

Na szczycie znajduje się też schronisko, w którego tarasie możecie napić się piwa z widokiem na czeskie góry.

Aby uniknąć tłumów, polecamy zdobywanie Szczelinca w terminach innych niż długie weekendy.

Błędne Skały

Tuż obok Szczelinca, zaledwie kilka kilometrów na południe, znajdziecie inne ciekawe skały. Zresztą, całe województwo jest ich pełne, jest to w końcu polski raj wspinaczkowy.

Błędne Skały zagrały nawet w filmie i to nie byle jakim tylko hollywoodzkim. Reżyser Andrew Adamson był zachwycony tymi rejonami i użył ich jako scenografię sceny w labiryncie, w filmie „Narnia. Książe Kaspian”.

I znowu, unikajcie tego miejsce w długie weekendy.

Jaskinia Niedźwiedzia – ścieżka ekstremalna

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest bardzo popularna wśród turystów w każdym wieku. Strona internetowa przekonuje byś z wyprzedzeniem zarezerwował bilety wstępu.

Ale tylko nieliczni wiedzą o tym, że zwiedzanie komnat znajdujących się na średnim piętrze to tylko część atrakcji jakie przygotowali dla was operatorzy tego miejsca. Od kilku lat istnieje możliwość zwiedzania Jaskini Niedźwiedzia w towarzystwie przewodnika-grotołaza, który zabierze was na niższe partie groty, gdzie przeżyjecie najciekawszą lekcję geografii w waszym życiu.

Więcej o naszych wrażeniach z trasy przeczytacie w naszym poprzednim poście. Już teraz bardzo polecamy!

zachód słońca w górach szczeliniec widok ze schroniska

kaplica czaszek w czeremnej

Zobacz post Co zobaczyć na Dolnym Śląsku. na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

Could create table version :No database selected