Ciekawe miejsca na Orawie

Weekend na Orawie

Podbiel

Wioska Podbiel ulokowana jest przy drodze nr 59. W miejscowości zachowało się czterdzieści siedem drewnianych chat, które objęto ochroną, tworząc rezerwat architektury ludowej. Ale to nie muzeum-skansen, budynki stoją ot tak sobie, przy dość ruchliwej drodze. Gdzieś przeczytałam, że chaty nie są już zamieszkałe, ale widziałam kilka osób kręcących się wokół. Może to właściciele którzy przyjechali na weekend, albo wynajmujący pokoje turyści? Domy ustawione są w rzędach, krótszą ścianą od ulicy. Pochodzą z II połowy XIX w. i początku XX w.W dawnej szkole urządzono Muzeum etnograficzne.

Františkova huta

2 km za miejscowością Podbiel w kierunku Zuberec (droga nr 584) po lewej stronie widzimy ruiny dawnej huty wybudowanej w 1836 r. Wcześniej czytałam, że nie ma do niej dostępu, ponieważ znajduje się na prywatnym terenie. Jednak przejeżdżając widzimy sporo samochodów i namioty. Okazało się, że przy dawnej hucie zorganizowano „Staroslovansky Den”. Toteż mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej dawnej hucie i dawnym słowianom. Ruiny huty prezentowały się ciekawie, w środku znajdował się piec do którego wnętrza można było wejść. Natomiast dawni słowianie wyglądali na jeszcze bardziej zrujnowanych niż huta, toteż dość szybko opuściliśmy miejsce.

Trzciana (Trstena)

W miejscowości Trzciana (Trstena) zatrzymujemy się na chwilę, na dużym rynku. Krótka przerwa na kawę i spacer. Część budynków otaczających rynek to zabytkowe kamienice.W rynku wyróżnia się XIX-wieczny budynek hotelu „Roháč”. Po innej stronie rynku znajduje się klasztor franciszkanów z XVIII w. A w pobliżu zwraca uwagę kościół św. Marcina.

Ale jedźmy dalej. Kończy się nasz weekend na Orawie. Ostatnim miejscem do którego zaglądamy jest wioska Bobrów (Bobrov).

Bobrów (Bobrov)

Ze wzgórza, nieopodal wsi Bobrów (Bobrov) jest ładny widok na Tatry i jezioro Orawskie. Na wzgórze można wjechać samochodem wyboistą drogą lub wejść / zejść kalwarią.

I to już koniec weekendu na Orawie. A może znacie jakieś inne ciekawe miejsca na Orawie?

 

Zobacz post Ciekawe miejsca na Orawie na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected