Bulgoczące źródła w rezerwacie SOOS

SOOS to rezerwat przyrody położony w zachodnich Czechach, około 6 km od Franciszkowych Łaźni. Jest jednym z najcenniejszych pod względem przyrodniczym terenów w Czechach.
Zanim wejdziemy do rezerwatu oglądamy niewielką ekspozycję Historii Ziemi. Widzimy zrekonstruowane dinozaury, fragmenty skał a także jak wyglądała nasza planeta przed milionami lat.

Rezerwat SOOS obejmuje bagna i torfowiska borowinowe a jego atrakcją są mofety czyli chłodne wyziewy wulkaniczne zawierające głównie dwutlenek węgla.

Nazwa rezerwatu SOOS pochodzi od określenia „moczary” w niemiecko-chebskim dialekcie tzw. egerlandskim*

*http://www.czechy.astra28.eu/index.html

Idziemy ścieżką poprowadzoną po drewnianych pomostach o długości 1,2 km. Początkowy odcinek prowadzi przez podmokłe łąki i las. Pierwszym napotkanym źródłem jest Źródło Cesarskie (Císařský pramen). Źródło ma podobno przyjemny smak. Gdzieś czytałam zachętę aby go spróbować, ale jakoś nie miałam odwagi. Dalej wkraczamy na teren w dużym stopniu pozbawiony roślinności. Miejscami ziemia przybiera różne barwy: czerwony, żółty, brązowy. Natomiast w miejscach pokrytych roślinnością występuje wiele gatunków chronionych. Kawałek dalej oglądamy mofety – bulgotanie wody powodują wyziewy dwutlenku węgla. Po przejściu krótkiego odcinka przez las, wychodzimy na drogę, którą wracamy do parkingu. Całość trasy to około 2 kilometry.

Zobacz post Bulgoczące źródła w rezerwacie SOOS na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected