Bru na Boinne – Newgrange

Jedną z najważniejszych książek mojego dzieciństwa była „Sto cudów świata”, atlas zdjęć najciekawszych zabytków świata przez bliżej mi nieznanego autora i wydany przez bliżej mi nieznane wydawnictwo. Ów nieznany mi bliżej autor na pierwszej stronie umieścił zdjęcia i opis czegoś co w mojej pamięci zostało zarejestrowane jako najnudniejszy punkt w całej książce, który trzeba było szybko ominąć i na dalszych stronach książki cieszyć oko widokami Koloseum i akweduktów. Na ogromnym zdjęciu znajdowało się wejście do nieciekawie wyglądającego kopca ziemi otoczonego podejrzanie nowocześnie wyglądającą białą elewacją – Newgrange. Jedyne co pamiętałam na temat uwiecznionej na zdjęciu ziemianki to fakt, że pochodzi bardzo z odległych czasów i jest grobowcem, do którego wnętrza światło wpada tylko raz w ciągu roku. Byłam również święcie przekonana, że grobowiec znajdował się w Islandii.

Lata minęły, a dziecko dorosło do wieku w którym bardziej ceni sobie słowa przewodnika niż przystanek w McDonaldzie. Przy okazji wyjazdu do Irlandii przez przypadek udało mi się zweryfikować moją wiedzę na temat lokalizacji grobowca, na własne oczy zobaczyć co znajduje się we wnętrzu nudnego kopczyka i przede wszystkim w końcu je docenić.

Newgrange to tzw. grobowiec korytarzowy sięgający wiekiem IV tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. Jest straszy niż piramidy w Egipcie i Stonehenge i należy do kompleksu stanowisk archeologicznych w tzw. Bru na Boinne – Pałacu nad Boinne.

My byliśmy tak na wiosnę ale najlepszym możliwym momentem na odwiedziny jest – dzisiaj…

Zobacz post Bru na Boinne – Newgrange na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl