Beskid Sądecki – Wierchomla

Krótka trasa po Beskidzie Sądeckim: wjazd wyciągiem krzesełkowym + 4,5 km marszu.

Jest gorący sierpniowy dzień. Wysokie temperatury, utrzymujące się od jakiegoś czasu, odbierają siły do dłuższych marszów. Ale być w górach i nie przejść się szlakami … nie może tak być. W takim razie będzie krótki. Jedziemy do Wierchomli Małej. Samochód zostaje na parkingu naprzeciw kasy biletowej wyciągu krzesełkowego. Wjeżdżamy na górę.

Wyciąg krzesełkowy w Wierchomli jest jednym z najdłuższych 4-osobowych wyciągów w Polsce, ma 1600 m, a wjazd trwa 15 minut. Wraz ze wznoszeniem, można podziwiać coraz rozleglejsze widoki.

Od górnej stacji wyciągu idziemy ok. 2,2 km do schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”. Na tym odcinku szlak jest bardzo łatwy, z niewielkimi różnicami wysokości. Częściowo idziemy odkrytym terenem, są więc i widoki na okolicę. Schronisko jest drewnianym budynkiem z przeszkloną werandą. Można się tu posilić a także napić koziego mleka.

Spowrotem schodzimy czarnym szlakiem (2,3 km). Dzień wcześniej padał deszcz, więc miejscami jest trochę ślisko i mokro, no i trzeba po kamieniach pokonać strumyk.

Koszty: bilet normalny na wjazd 16 zł (wjazd i zjazd 20 zł); bilety ulgowe przysługują dzieciom, nie ma ulg dla emerytów; parking bezpłatny.

Zobacz post Beskid Sądecki – Wierchomla na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected