Bardejów-Zdrój

Dzielnica Bardejowa, Bardejów-Zdrój (Bardejovske Kupele), to znane uzdrowisko. Głównym jego bogactwem są naturalne wody mineralne.

Na teren uzdrowiska nie można wjechać samochodem. Na początku dzielnicy znajduje się duży płatny parking i tam zostawiamy auto. Bardejovske Kupele to właściwie wielki park z rozrzuconymi budynkami – zabytkowymi oraz niestety, również z czasów „radosnej twórczości”.

Pierwsza wzmianka o bardejowskich źródłach pochodzi z 1247 r. W 1505 roku pobierano już opłaty za kąpiel w źródłach. W końcu XVIII wieku uzdrowisko posiadało łazienki kąpielowe z metalowymi wannami.

Oprócz miejscowych, częstymi gośćmi była polska i węgierska szlachta. Przybywały tu również koronowane głowy Europy. W 1683 r. w uzdrowisku przebywała Maria Kazimiera (królowa Marysieńka) oczekując na powrót męża Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej. W późniejszych latach korzystali z kuracji m.in. austriacki cesarz Józef II, rosyjski car Aleksander I, Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa (znana jako Sisi).

Najbardziej okazałym zabytkowym budynkiem jest hotel „Astoria”, który oglądam przy dźwiękach muzyki dochodzącej z pobliskiego amfiteatru. Bardejów-Zdrój do bardzo przyjemne miejsce aby odetchnąć wśród zieleni i, jeśli ktoś lubi, przy muzyce klasycznej granej na świeżym powietrzu.

Zobacz post Bardejów-Zdrój na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected