Bambusowy rower – Jadę do Iranu!

Mam wizę do Iranu! O tej wiadomości marzyłam od kilku miesięcy, a czekałam od ponad miesiąca. Zatem klamka zapadła, podróż rozpoczęta…

Tak naprawdę moje podróże zaczynają się na długo zanim wsiadam do samolotu, samochodu, czy pociągu. Bo dla mnie podrożą są już same przygotowania do wyjazdu. Tym razem też nie jest inaczej. Wszystko zaczęło się od jednego, podstawowego pytania:

Jak?

Na moim wymarzonym bambusowym rowerze!

Skoro to już jest jasne, czas na kolejne pytania:

Dokąd?

Ostateczna odpowiedź zajęła mi kilka tygodni. Najpierw miały być Orkady. Sprawdziłam – droga jest, promy są, megalityczne budowle, jak stały tak stoją. Weszłam na google streetview. Patrzę, na drogach żywej duszy, przy drogach żadnych domów. Ale to jeszcze nic! Sprawdziłam opady – za dużo, sprawdziłam temperaturę – do idealnej, czyli 30 C bardzo jej daleko. Cóż poradzić, szukam dalej… A może Iran? Tak, chcę zobaczyć świat z filmu „Uniesie nas wiatr” Kirostamiego i „TAXI Teheran” Panahiego. Tak, Iran to najbardziej naturalny kierunek na wyjazd wymarzonym rowerem. Tylko, że rodzi się kolejne zasadnicze pytanie…

Czy kobiety mogą tam jeździć na rowerze?

Bo w krajach islamskich to nie jest takie oczywiste. Sprawdzam internet – od kilku lat kobiety uprawiają ten sport. Choć ciągle jest im pod górkę. Muszą też stosownie się ubrać. Za chwilę wyszukałam zdjęcie irańskiej rowerzystki idealnej. ideału. Zjawisko wyglądało jak wielki czarny namiot na dwóch kółkach. Na szczęscie policja nie egzekwuje takiej stylizacji. Sprawdzam couchsurfing.org. W wyszukiwarce, w rubryce „interests” wpisuję „Bicycle”. Wyrzuca mi całkiem sporo kobiet. Skontaktowałam się z nimi. Potwierdziły – jeśli nosisz chustę i tunikę za tyłek nikt nie powinien ci robić problemów.

Czy to bezpieczne?

– Absolutnie nie!!! – grzmią Irańczycy jak jeden mąż.

Zdjęcia: Piotr Gilarski: gilarski.com

Funpage Carbonbike.pl do polubienia – to pod okiem załogi z Carbonbike’u robię bambusowy rower:)

 

Zobacz post Bambusowy rower – Jadę do Iranu! na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Jestem włóczykijem. Jeśli ruszam w świat, to bez planu i przed siebie. Właśnie szykuje się do nowej wyprawy na bambusowym rowerze. Sama go robię;)

Could create table version :No database selected