Austria. Wschodnia i północna strona Jeziora Nezyderskiego

Teren na wschód i północ od Jeziora Nezyderskiego jest bardziej płaski. Odwiedzamy tam trzy miejscowości leżące w pewnym oddaleniu od brzegu.

Frauenkirchen

Frauenkirchen czyli Kościół Pani – tak nazywa się miejscowość, w której zwraca uwagę znacznych rozmiarów Bazylika Mariacka. Świątynia wybudowana 1680 r. przez rodzinę Esterhazych, niedługo po tym spalona przez Turków w trakcie najazdu na Wiedeń. W 1702 r. odbudowana. Kościół był ośrodkiem pielgrzymkowym. A może jest nim nadal?

Halbturn

Halbturn oglądamy zamek wraz z otaczającym go parkiem. Zamek od początku budowy (XVIII w.) do II wojny światowej był w posiadaniu rodziny Habsburgów.  Obecnie posiadłość także jest w rękach prywatnych, należy do hrabiego Markusa zu Königsegg-Aulendorf. Pan hrabia nie przywitał nas osobiście, ale pospacerowaliśmy sobie po parku, a na dziedzińcu wypiliśmy kawę. Na terenie zamku organizowane są koncerty, wystawy.

Neusiedl am See

Miejscowości Neusiedl am See nie jest specjalnie atrakcyjna. Zatrzymujemy się tylko na chwilę aby przejść się główną ulicą. Z Neusiedl am See jedziemy nad Jezioro Nezyderskie (Neusiedl See) oddalone 2 km od centrum miasta. Samochód parkujemy na dużym bezpłatnym parkingu. Idąc nad jezioro widać, że to jeszcze nie sezon. Trwają remonty budynków, a na przystani czekają łódki i rowerki wodne. Większy ruch panuje w restauracji z widokiem na jezioro. Ponieważ jest pora obiadowa i my postanawiamy coś zjeść.

Zobacz post Austria. Wschodnia i północna strona Jeziora Nezyderskiego na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Could create table version :No database selected