Spacerkiem po Göteborgu: park rozrywki Liseberg

W 2021 roku Göteborg, drugie co do wielkości miasto w Szwecji, będzie obchodzić swoją 400-setną rocznicę. Już dzisiaj trwają przygotowania do jej obchodów. Miasto zaplanowało inwestycje z myślą o jego mieszkańcach, wśród których są kolejka linowa, która połączy dwa brzegi kanału (klimatyczną Hagę i nowoczesne Lindholmen), czy rewitalizacja dawnego portu Frihamnem. Obchody w tym stylu nie są nową inicjatywą, gdyż blisko 100 lat wcześniej, z okazji 300-setnej rocznicy Göteborga powstały miejsca, które do dzisiaj służą mieszkańcom i odwiedzającym miasto turystom. Wtedy na przykład zbudowany został Ogród Botaniczny, plac miejski Götaplatsen z muzeum sztuki czy park rozrywki Liseberg.

Liseberg powstał jako atrakcja wystawy (Jubileumsutställningen i Göteborg, 1923 rok) zorganizowanej w 300-tną rocznicę Göteborga i na początku nie było planów, by miał zostać na dłużej. Spotkał się jednak z tak ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem mieszkańców, że został na dobre. Do dzisiaj to najpopularniejszy park rozrywki w Skandynawii, a każdy kto go odwiedzi na własnej skórze doświadcza dlaczego.

Cały artykuł przeczytasz TUTAJ

Film obejrzysz TUTAJ

Zobacz post Spacerkiem po Göteborgu: park rozrywki Liseberg na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей