Iran – praktyczny przewodnik

Masz już swój upragniony bilet, kierunek – Iran, ale nie wiesz od czego zacząć swoje pierwsze kroki na perskiej ziemi? Oto garść praktycznych porad, które pomogą wam ogarnąć się w pierwszych dniach pobytu.

Pieniądze

Na dzień dzisiejszy nie ma innej rady – musicie przywieźć ze sobą wszystkie pieniądze w gotówce.

Iran? – tutaj każdy człowiek to milioner! Irańska waluta to mniej więcej odpowiednik polskiego złotego przed dewaluacją, wszystko kosztuje tu tysiące, jeśli nie miliony. Dlatego po przyjeździe najważniejsze jest jak najszybsze przyswojenie sobie różnicy pomiędzy Rialem a tomanem.

Irańczycy co do zasady nie posługują się Rialami do podawania cen. Zamiast tego używają pojęcia „toman” – co oznacza 10 Riali. Fakt niewielka to różnica – zaledwie jedno zero.

Należy zatem pamiętać, że absolutnie każda cena podawana wam przez Irańczyka, podawana jest w tomanach.

Jak łatwo przeliczać tomany i Riale na złotówki? „Zakryj kciukiem zera cztery, będzie pieniądz nowej ery”. Ta złota zasada przyświecała nam w czasie podróży w 2017 roku. 1 złotówka to mniej więcej 10 000 Riali  (1 EUR = 41500 IRR), co daje bardzo dobry pogląd na irańskie ceny.

Czas oddzielić ziarno od plew. Kiedy już wymienicie pieniądze w kantorze, albo rozmienicie najwyższe nominały na mniejsze, przyjdzie pora na podzielenie banknotów.

Irańczycy mają wiele banknotów o przeróżnych nominałach (od 1 tysiąca do milionów). Niestety wiele z nich ma ten sam kolor, a na każdym widnieje podobizna Chomeiniego, więc bardzo łatwo pomylić się w licznych zerach. Największe nominały 1.000.000 i 500.000 Riali noszą nazwę „ Iran Cheques”. Dobrze jest oddzielić je od pozostałych, mniejszych nominałów, włożyć do oddzielnego portfela lub przegródki, tak by w ciemnej taksówce nie zapłacić więcej niż trzeba.

 

iran

Iran, Esfahan

Iran

Iran

Zobacz post Iran – praktyczny przewodnik na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Prawnik bez togi. W wolnych chwilach wlepiam wzrok w mapę i planuje nasze weekendowe wyjazdy. Poza tym tańczę salsę, jeżdżę na rowerze, tworzę quizy. Nie odmówię również wina. Nie nadaje się na ornitologa, bo łatwo wybucham głośnym śmiechem. Autor www.zdalaodbiura.pl

займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей