Gozo – co zobaczyć i czy w ogóle warto tam jechać?

Głównym celem wszystkich wycieczek na Gozo było do niedawna Azure Window. Odkąd 8 marca 2017 r. ta skała w kształcie naturalnego okna nie wytrzymała naporu wody i zawaliła się, powstaje pytanie, czy w ogóle warto na Gozo jechać. Nawet my zastanawialiśmy się, czy w ogole podjeżdżać pod Azure Window, bo że na Gozo płyniemy wiedzieliśmy na pewno – głównym celem były panwie solne.

Miejsca, które musisz odwiedzić na Gozo:

Klify Dwejra Bay i Azure Window

Mimo iż Azure Window już nie ma, rzesze turystów przyjeżdża tutaj zrobić sobie zdjęcie na tle nieistniejącego już okna. Zaliczają fotkę i odjeżdżają. Mało kto odwraca głowę w lewo i dostrzega inny cud natury znajdujący się w tym miejscu – potężne klify zatoki Dwejra Bay.

Razem z nami w kierunku klifów ruszyły może trzy osoby. Nie narzekam, lubię kiedy w takich miejscach możemy być sami. Spacer pod same klify trwa kilka minut, a im jesteśmy bliżej tym większe wrażenie robi na nas widok. Klify są potężne i okazałe. I to jest właśnie ten widok, dla którego wciąż warto jechać pod Azure Window. Zobaczcie sami na zdjęciach.

Azure Window – tu było do 8 marca 2017

Azure Window – tu było do 8 marca 2017

Klify Dwejra Bay

Klify Dwejra Bay

U wejścia do zatoki Dwejra Bay stoi 60-metrowej wysokości skala nazywana Fungus Rock (malt. Il-Ġebla tal-Ġeneral). Ten dzisiejszy rezerwat przyrody swoją nazwę zawdzięcza grzybkowi maltańskiemu, który rósł na skale i był bardzo cenny z uwagi na właściwości medyczne. Szpitalnicy z Zakonu Maltańskiego, którzy strzegli dostępu do grzybka, wygładzili ściany skały, by uniemożliwić osobom niepożądanym dostanie się na jej teren. Sami zaś przedostawali się z wyspy na skałę przy pomocy gondoli rozwieszonej pomiędzy wieżą Dwejra a Fungus Rock.

Fungus Rock

Fungus Rock

Baseny solankowe (salt pans)

Północna część Gozo przynosi kolejny urokliwy widok – brzeg wyspy usiany jest basenami solankowymi. Są to prostokątne zagłębienia, które służą pozyskiwaniu soli z wody morskiej. Woda, które je wypełnia ulega odparowaniu, a w panwiach solnych zostaje naturalna sól, która następnie jest zbierana i sprzedawana. Tradycja pozyskiwania naturalnej soli morskiej sięga na Gozo 350 lat.

Panwie solne

Panwie solne

 

Więcej o panwiach solnych i atrakcjach Gozo czytaj bezpośrednio na blogu TripleCake.com

Zobacz post Gozo – co zobaczyć i czy w ogóle warto tam jechać? na blogu autora
Udostępnij

O autorze

Lubimy poznawać nowe miejsca i odmienne kultury, doszukiwać się różnic i wyjaśniać je sobie. Lubimy poznawać świat przez kuchnię i smaki. I tymi wrażeniami dzielimy się z Wami.

займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей